Nowy Sącz, ul. Wiśniowieckiego: wojsko pobiera wymazy od pracowników dużych sądeckich firm [ZDJĘCIA]

Nowosądecki punkt wymazów pod kątem infekcji koronawirusem już działa. Docelowo ma z niego skorzystać około 1000 osób - głównie przebywających na kwarantannie pracowników dużych lokalnych firm, ich rodzin i osób z dalszego kontaktu. Sanepid zorganizował akcję przy ul. Wiśniowieckiego 127,  tam gdzie znajduje się siedziba m.in konserwatora zabytków i zamiejscowy wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

wsb3

Od wczesnych godzin porannych przed punktem badań ustawia się niewielka kolejka pojazdów. Każdy z badanych ma wyznaczoną godzinę przyjazdu. Wszystko przebiega więc sprawnie.

- Przyjechaliśmy całą rodziną, czyli cztery osoby, w tym dziecko - mówił pan Michał mieszkaniec jednej z podsądeckich wsi.- Mamy kwarantannę, teraz badania. Mamy wszyscy nadzieję, że jesteśmy zdrowi i ten koszmar się szybko skończy.

Próbki do badań pobierają przeszkoleni żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 6 Brygady Powietrznodesantowej.

- Ma być dziś przebadanych ponad 70 osób - mówi szef zabezpieczenia medycznego 11 Brygady OT chor. Henryk Giertyk. - Chciałbym podkreślić, że wymazy są pobierane tylko od osób przebywających na kwarantannie i wyznaczonych do badania przez powiatowego inspektora Sanepidu.

Wojewoda małopolski zapowiadając akcję, wspomniał, że Sądecczyzna jest "czerwoną latarnią, która świeci dzisiaj najmocniej" na małopolskiej mapie zachorowań na COVID-19.

Liczba nadal aktywnych zakażeń w subregionie sądeckim (w nawiasie liczba wszystkich potwierdzonych do tej pory zakażeń):

  • powiat nowosądecki: 610 (754);
  • Nowy Sącz: 168 (220);

Dla porównania dane z sąsiednich powiatów:

  • powiat limanowski: 103 (236);
  • powiat gorlicki: 46 (56).

Do punktu wymazowego należy podjechać własnym samochodem i nie wysiadać z niego (także w początkowym punkcie wyczekiwania). Najpierw trzeba wypełnić ankietę i skierować się do kolejnego punktu, gdzie zostanie pobrany wymaz. Żołnierze będą pobierać wymazy 8 godzin dziennie z przerwami, według wstępnego harmonogramu: 8.00-11.00, 12.00-15.00, 16.00-18.00.

 

KORONAWIRUS RAPORT - 5 sierpnia. Zmarły 2 kolejne zakażone osoby z subregionu sądeckiego

HUZAR

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.