Nowy Sącz – Tuchów: bezpłatne badana prenatalne dla przyszłych mam!

Nowy Sącz – Tuchów: bezpłatne badana prenatalne dla przyszłych mam!

Poszerzyły się możliwości bezpłatnego dostępu do badań prenatalnych pozwalających diagnozować i leczyć wady wrodzone dzieci. Z programu „Dobry początek”, realizowanego przez Centrum Zdrowia Tuchów teraz mogą skorzystać także przyszłe mamy w Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. W ramach programu można wykonać bezpłatne, nieinwazyjne badanie prenatalne dla kobiet w ciąży, które nie ukończyły 35. roku życia.

Panie w tym wieku nie mogą skorzystać z badań prenatalnych, finansowanych przez NFZ. Program „Dobry początek” to dla nich jedyna możliwość wykonania kompleksowej, bezpłatnej diagnostyki ciąży. Warunek jest taki, aby wiek ciążowy nie przekraczał 14. tygodnia ciąży.

Moim zdaniem wszystkie kobiety ciężarne bez względu na wiek, powinny mieć możliwość wykonania przesiewowego badania w kierunku najczęściej spotykanych problemów zdrowotnych – mówi dr nauk medycznych Artur Czekański – specjalista położnik.

Badanie prenatalne obejmują dwie wizyty konsultacyjne przy kwalifikacji i podsumowaniu wyników, dwa badania USG, badania biochemiczne w I i II trymestrze ciąży oraz komputerową ocenę ryzyka wystąpienia aberracji chromosomowych. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości mamy mają zapewnione fachowe porady, dotyczące leczenia w wyspecjalizowanych placówkach.

Program przewiduje zwrot kosztów dojazdu na badanie. Aby się zarejestrować należy zatelefonować pod numer 533 304 842 lub przesłać zgłoszenie na adres [email protected] .

W ramach realizacji projektu zaplanowano też zapewnienie dzieciom dostępu do wczesnej, wielospecjalistycznej pomocy, poprzez działania z zakresu wczesnej interwencji. Chodzi o małych pacjentów w wieku do siedmiu lat, z niepełnosprawnością, zagrożonych niepełnosprawnością oraz zagrożonych opóźnionym rozwojem. Pomoc dla najmłodszych do ukończenia trzeciego roku życia będzie świadczona w miejscu zamieszkania, dla starszych w formie wyjazdowo-
stacjonarnej. W wyniku realizacji kompleksowego programu terapeutycznego nastąpi u nich poprawa funkcjonowania, a u dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną oraz głębokim upośledzeniem zahamowanie lub spowolnienie procesów chorobowych.

Projekt będzie realizowany do 31 października 2021 roku. Jest on współfinansowany
z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 –
2020.

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama