Nowy Sącz: Ta wystawa objedzie cały świat

Nowy Sącz: Ta wystawa objedzie cały świat

A jej „premiera” miała miejsce dzisiaj, na ul. Zamenhofa, gdzie na ogrodzeniu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zawisły banery upamiętniające życie i dokonania Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto.  Okazją do prezentacji sądeczanom esperanckiej kultury jest ogłoszenie przez UNESCO  roku 2017 rokiem Ludwika Zamenhofa.

– Wystawa „ZAMENHOF -twórca języka esperanto” objedzie cały świat – mówi Halina Komar, prezes Centrum Edukacji Międzykulturowej i twórczyni wystawy. – Ministerstwo Spraw Zagranicznych zadecydowało, że pojawi się ona w każdej polskiej placówce dyplomatycznej we wszystkich krajach, w których mamy swoje przedstawicielstwa, a także w Instytutach Kultury  i Domach Polskich. To znakomity sposób nie tylko na upamiętnienie postaci samego Zamenhofa, ale także na popularyzację języka esperanto i esperanckiej kultury. Wystawa będzie także prezentowana w naszym kraju, a informacje zostaną podane w dwóch językach – polskim i esperanto. 

Twórczyni wystawy, to znana w Polsce i na świecie esperantystka. – Esperanto zostało uznane za dziedzictwo kulturowe oraz nośnik kultury esperanckiej. To język, który łączy ludzi bez względu, na ich narodowość, religię, kolor skóry czy przekonania. Dlatego UNESCO uznało ruch esperancki i samego Zamenhofa za tożsamy ze swoimi ideami i celami – przypomina Halina Komar.

W Nowym Sączu środowisko esperantystów działa bardzo prężnie, pierwszy Klub Esperanto powstał w naszym mieście już w 1910 roku. Aktualnie skupia on ok. 100 osób, zaś trzy sądeckie esperantystki Halina Komar, Jolanta Kieres i Danuta Kowalska znajdują się na liście najlepszych znawców esperanto na świecie.

fot. TB

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama