Nowy Sącz: ratownicy wodni w gotowości!

Rozpoczęło się kalendarzowe lato, a pogoda sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. W Nowym Sączu jest kilka miejsc dla amatorów kąpieli. Czy są bezpiecznie?

Urząd Miasta zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom miasta  przebywającym na obszarach wodnych poprzez realizację  zadania publicznego pn. “Utrzymanie gotowości ratowniczej na terenie Miasta Nowego Sącza”.   – zapewnia Renata Stawiarska, z biura prasowego Urzędu Miasta.  – W tym celu miasto podpisało umowę z Sądeckim Wodnym Ochotniczym Pogotowaniem Ratunkowym.

Gwarantuje ona min. objęcie nadzorem miejsc zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli nad rzekami Dunajec, Kamienica i Łubinka, prowadzenie codziennych patroli w miesiącach lipiec i sierpień, a w pozostałym okresie w zależności od panujących warunków atmosferycznych, a także oznakowanie danego miejsca w zakresie dopuszczalności lub zakazu kąpieli.

W gotowości muszą także pozostawać ratownicy WOPR, którzy powinni być w stanie przyjąć każde zgłoszenie i sprawnie zorganizować akcję ratowniczą.

Aktualnie w gotowości jest około stu ratowników– mówi Dariusz Gerhardt, szef sądeckiego WOPR. Obszar naszego działania obejmuje miasto Nowy Sącz, powiat nowosądecki i limanowski, a także Jezioro Rożnowskie gdzie mamy stały posterunek w Gródku nad Dunajcem. Od 1 lipca do 31 sierpnia woprowcy będą patrolowali brzegi sądeckich rzek objeżdżając je na motorach i quadach.

Nie możemy być jednak wszędzie i przez cały czas – podkreśla Dariusz Gerhardt i prosi amatorów kąpieli o rozwagę. – Jesteśmy w trakcie uaktualniania oznakowania miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Jeżeli jakieś miejsce oznaczone jest jako niebezpieczne, należy podejść poważnie do tej informacji, bo jej zlekceważenie może zakończyć się tragicznie.

Woprowcy nie tylko ratują, ale także edukują. W czerwcu przeprowadzili szereg spotkań w szkołach  i rozdali ponad 20 tys. opasek z numerami alarmowymi.

W tym roku Sądeckie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe uzyskało 70 tys. zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego.

Przeznaczymy je na zakup sprzętu do prowadzenia poszukiwań podwodnych, nurkowania oraz do zatrudnienia w sezonie dodatkowych ratowników.

Ważne numery alarmowe

112 na terenie całego kraju

691 , 609, 999 – na terenie Sądecczyzny

601 –  numer ratunkowy nad wodą (MOPR i WOPR)

fot. TB

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.