Nowy Sącz: Przy I Brygady i Freislera powstanie rondo

Nowy Sącz: Przy I Brygady i Freislera powstanie rondo

Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu zaprezentował koncepcję nowego rozwiązania komunikacyjnego na ruchliwym i niebezpiecznym skrzyżowaniu ulic I Brygady i Freislera na osiedlu Gorzków. MZD proponuje budowę ronda. 

„Z uwagi na lokalizację wjazdów bezpośrednio w obrębie skrzyżowania oraz konieczności powiązania istniejących ciągów komunikacyjnych zaproponowano wykonanie skrzyżowania typu rondo o  średnicy zewnętrznej 30 m” – informują urzędnicy MZD w Nowym Sączu.

Drogowcy będą także chcieli zmienić lokalizację przystanku MPK orz wykonać zatokę autobusową przy ul. I Brygady.

Skrzyżowanie zaprojektowano w ten sposób aby powiązać ścieżki rowerowe już istniejące oraz te, które mają dopiero powstać:

„Dodatkowo w celu wymuszenia na kierowcach zmniejszenia prędkości zawężono pasy ruchu na dojazdach do skrzyżowania na ciągu ul I Brygady, co równocześnie pozwoli skrócić drogę pieszych przez przekrój ulicy”.

Z nowego rozwiązania komunikacyjnego, jakie przedstawiło MZD, cieszy się Krystyna Witkowska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Gorzków.

-To wspaniała wiadomość. Tak długo na to czekaliśmy. Pisaliśmy pisma już parę lat temu. Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg podczas wizji lokalnej zorganizowanej niedługo po tym strasznym październikowym wypadku podkreślał, że trzeba coś na to poradzić. Światła to chyba było by w tym wypadku za mało, ulica I Brygada jest bardzo długa. Rondo to chyba lepsze rozwiązanie – mówi Krystyna Witkowska.

Budowy ronda nie uwzględniono w projekcie budżetu na 2018 rok, ale miasto najprawdopodobniej będzie szukać na ten cel zewnętrznych środków finansowych.

-Takie zapewnienie otrzymałem od dyrektora MZD, Grzegorza Mirka. O sprawie rodna się dużo mówi i dobrze. Tylko padły już konkretne, złożone ludziom obietnice, musimy się teraz z nich wywiązać. Jestem właśnie przed rozmową z dyrektorem Mirkiem, wkrótce będę na temat finansowania wiedział więcej. Nadarza się okazja, by to rondo wreszcie zrobić – mówi radny Tadeusz Gajdosz (PO).

Potwierdza to dyrektor Grzegorz Mirek.

-Przed nami otwarcie nowego roku. Jeśli pojawią się oszczędności, o z nich sfinansujemy rondo na I Brygady i Freislera. Podobnie zresztą było z budową ronda na ulicy Barskiej. Projekt budowy nie został ujęty w budżecie, a rondo dość szybko powstało. Co do środków zewnętrznych, to dość odległa perspektywa, ale zapewniam, że będziemy szukać środków na budowę tego ronda – mówi Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu.

Czytaj również:

Nowy Sącz, osiedle Gorzków: rondo albo sygnalizacja świetlna na wagę życia! Ludzie walczą o bezpieczeństwo

Fot. Wizualizacja ronda – Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama