Nowy Sącz: w piątek Marsz Pamięci Sybiraków

Nowy Sącz: w piątek Marsz Pamięci Sybiraków

W piątek, 7 kwietnia, ulicami Nowego Sącza przejdzie XII Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków upamiętniający katorgę Polaków zesłanych na nieludzką ziemię. Marsz wyruszy o godz. 10.45.

Marsz rozpocznie nabożeństwo w kościele Kolejowym (o godz. 10.00). Zaraz po nim nastąpi uroczysty przemarsz na Cmentarz Komunalny, gdzie przy symbolicznym grobie Sybiraków odsłoniętym w 1993 r. odbędzie się apel poległych.
– W Nowym Sączu mieszka 60 Sybiraków. W większości są to osoby, które urodziły się na Syberii i życie zawdzięczają matkom, które zostały tam zesłane – mówi Kazimierz Korczyński, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Nowym Sączu, który urodził się na deportacji w Iłańsku w Kraju Krasnojarskim (dziś wchodzącego w skład Syberyjskiego Okręgu Federalnego) w 1946 r.

Marsz organizują co roku Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, Sądecki Związek Sybiraków i Stowarzyszenie Pamięci Polskiego Sybiru w Nowym Sączu.

Celem Związku Sybiraków jest niesienie pomocy byłym zesłańcom, gromadzenie pamiątek, dokumentowanie wspomnień i przeżyć, zachowywanie pamięci o zesłaniu, które miało miejsce w latach: 1939, 1940 (głównie 10 lutego, 13 kwietnia, 30 czerwca), w czerwcu 1941 oraz w latach 1944-1950.  Związek współpracuje ze Stowarzyszeniem Pamięci Polskiego Sybiru oraz z Zespołem Szkół nr 2.
 ***
Niedawno w Zespole Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu odbył się XV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski im. Mariana Jonkajtysa, o czym pisaliśmy: TUTAJ.
 
Fot. z arch. UM NS.
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.