Nowy Sącz. Powódź błyskawiczna po nocnej nawałnicy. Piątkowa znów pod wodą

Nowy Sącz. Powódź błyskawiczna po nocnej nawałnicy. Piątkowa znów pod wodą

Mieszkańcy nowosądeckiego osiedla Piątkowa znów przeżyli dramat. To do nich w środku nocy pędziły na sygnale strażackie wozy. Grzmoty, błyskawice i ulewny deszcz wyrwały ze snu wielu ludzi z Sądeczyzny. W Piątkowej, w domach zlokalizowanych nieopodal koryta Łubinki i potoku Łęgówka – nawałnica spowodowała nie tylko bezsenność. Trzeba było ratować domy przed kolejnym w tym miesiącu zalaniem. Od poprzedniej takiej akcji minęło ledwie cztery dni.

Jak informował prezydent Nowego Sącza – kilka minut po godzinie pierwszej w nocy stan Łubinki przekroczył 4 metry.

To 28 centymetrów powyżej stanu alarmowego. Ogłosiłem alarm przeciwpowodziowy. Wydział zarządzania kryzysowego pracuje, wydajemy worki z piaskiem, strażacy zabezpieczają dobytek mieszkańców, których domy zostały podtopione – mówił Ludomir Handzel.

Błyskawiczna powódź spowodowała też chwilowe podtopienia na sądeckich ulicach. W wodzie tonęło między innymi skrzyżowanie ulic Barskiej i Witosa.

Dziś ( piątek ) burze będą się stopniowo rozwijać w całym kraju i nadal będą groźne.

Można spodziewać się silnych opadów deszczu do 40 mm (40 litrów) na metr kwadratowy, a lokalnie nawet do 50 mm (50 litrów). Będzie wiał silny, porywisty wiatr, który w czasie burz niewykluczone, że osiągnie w porywach prędkość nawet do 90 km/h.

Więcej informacji wkrótce.

Czytaj też:

W Korzennej trwa walka o powrót do normalności. Pomagają żołnierze

 

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama