Nowy Sącz. Piotr Lachowicz podsumował głosowanie w sprawie Budżetu Obywatelskiego

Nowy Sącz. Piotr Lachowicz podsumował głosowanie w sprawie Budżetu Obywatelskiego

Budżet Obywatelski

W sali reprezentacyjnej ratusza odbyła się konferencja prasowa dotycząca budżetu obywatelskiego. Podczas swojego wystąpienia sekretarz miasta, Piotr Lachowicz, wypowiadał się na temat frekwencji, kwot przypadających na konkretne projekty czy ostatecznej liczby projektów oddanych do zatwierdzenia.

– Kwota przeznaczona na budżet obywatelski rośnie co roku. Teraz jest to 3,9 mln złotych i po raz pierwszy były wdrożone nowe zasady. Ta kwota została podzielona przez pół, dokładnie 1,95 mln zostało przeznaczone na projekty ogólnomiejskie. Drugą połowę przeznaczono na projekty osiedlowe, których jak wiecie mamy 25. W tym roku złożono 94 projekty, z czego tylko 51 zostało dopuszczonych do głosowania. Wybrano 35 projektów (1 ogólny i 34 osiedlowe) – z czego 31 z głosowania, a cztery dodatkowo w ramach resztówek (czyli z kwot, które zostaną z droższych projektów). Łączna liczba głosów w tym roku wyniosła 3192, w tym 2985 ważnych – mówi Piotr Lachowicz, sekretarz miasta Nowego Sącza.

Według słów sekretarza Lachowicza, nie było w mieście osiedla, które nie miałoby jakiegoś projektu. Niektóre miały po dwa lub trzy. Istotna była również liczba osób głosujących, która w tym roku była o wiele niższa, niż w latach poprzednich. Do spadku frekwencji w głosowaniu niewątpliwie przyczyniły się tegoroczne wybory, ponieważ ludzie skupili się na nich, a nie na budżecie obywatelskim. Warto też wspomnieć, że większość głosów została oddana przez kobiety. Było to 59 procent.

Sekretarz zapytany o to, który projekt jest jego zdaniem najbardziej wartościowy dla miasta Nowego Sącza, odpowiedział, że każdy z nich nosi jakąś wartość, ale głównie projekt ogólnomiejski – W trosce o miasto i jego mieszkańców został tak sporządzony, że jest tam rozwiązanie infrastrukturalne na każdym osiedlu, przez co jest on uniwersalny i każdy znajdzie w nim coś dla siebie – dodaje. Poniżej zapis audio dzisiejszej konferencji.

Tekst: Paulina Skierska, Fot: Adrian Maraś