Nowy Sącz: odwołano pokaz filmu *Artykuł osiemnasty* o środowiskach LGBT

Nowy Sącz: odwołano pokaz filmu *Artykuł osiemnasty* o środowiskach LGBT

W Małej Galerii w Nowym Sączu miał odbyć się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Artykuł Osiemnasty”, który podejmuje temat osób związanych ze środowiskiem LGBT oraz dyskryminacji osób homoseksualnych i transseksualnych. Filmu jednak nie wyświetlono. 

– Artykuł osiemnasty to pełnometrażowy film dokumentalny, w którym pytamy, dlaczego w Polsce nie udało się wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków osób tej samej płci. Mimo 25 lat wolności i demokracji osoby nieheteroseksualne nadal spotykają się z dyskryminacją, a politycy nie traktują ich problemów poważnie – zauważa reżyser oraz producent filmu Bartosz Staszewski.

-Twórcy filmu głosem ekspertów, działaczy społecznych oraz par gejów i lesbijek starają się pokazać, że prawo do małżeństwa to przede wszystkim prawo do bezpiecznego i godnego życia – dodaje.

Dlaczego pokaz odwołano?

– Niestety mamy awarię. Pękła nam rura w budynku, więc konieczna jest naprawa i remont. Nie wiem czy i ewentualnie kiedy powrócimy jeszcze do tego tematu, bo do końca roku nie mamy już wolnych terminów – stwierdza w oficjalnej odpowiedzi dyrektor Małej Galerii w Nowym Sączu, Alicja Hebda.

W filmie wystąpili: profesor Ewa Łętowska, profesor Monika Płatek, profesor Maria Szyszkowska, profesor Zbigniew Lew-Starowicz, dr Adam Bodnar, profesor Jacek Kochanowski, dr Marcin Górski, Renata Kim, Eliza Michalik, Tomasz Raczek, Jacek Dehnel, Agnieszka Holland, Renata Kim, Bartosz Żurawiecki, Piotr Pacewicz, Uschi Pawlik, Aleksandra Muzińska, Yga Kostrzewa. W ramach prac nad projektem wywiadu dodatkowo udzielili: dr hab. Jakub Urbanik, dr Jonna Mizielińśka, Radek Oliwa, Łukasz Pakuła, dr Krzysztof Charamsa, prof. Bożena Keff oraz dr Alicja Długołęcka.
Decyzja o odwołaniu pokazu wzbudziła sprzeciw Doroty Budacz, sądeczanki związanej z Partią Razem.
– Nowy Sącz jest jak każde inne miasto na świecie – pewnie 3 proc. jego mieszkanek i mieszkańców to osoby homoseksualne. Parę tysięcy osób – i potencjalnie setki par, które powinny mieć prawo do zawarcia związku partnerskiego i marzą, by moc to zrobić legalnie. Kilkoro z nich chciało zobaczyć film – mówi Dorota Budacz, która wkrótce weźmie w sądeckim ratuszu ślub.
– Marzę, by każdy miał do tego takie prawo, jak ja. Z miłości i fascynacji, z pewności wyboru i dla poczucia bezpieczeństwa w długiej drodze przez życie, bez względu na płeć życiowych partnerów. Oburza mnie myśl, że naprawdę mogło być tak, że to ludzie z magistratu doprowadzili do odwołana w moim mieście projekcji „Artykułu Osiemnastego”. Jeśli to prawda – ta sprawa trafi do sądu, którego wyrok ośmieszy władze miasta. I dlatego jest mi podwójnie przykro, bo to moje miasto rodzinne, dla którego chcę jak najlepiej – dodaje i podkreśla, że w Nowym Sączu powinno zaprzestać się dyskryminacji, wmawiania, że „inność to temat wstydu i wulgarnych żartów”.
Zdaniem Doroty Budacz film powinni móc zobaczyć wszyscy uczniowie na seansach szkolnych i dorośli w prime time telewizji publicznej.
Dziś (piątek, 10 listopada) otrzymaliśmy informację, że pokaz filmu się jednak odbędzie. Początek o godz. 17.00. Informacje o miejscu planowanego spotkania są do pozyskania u organizatorów TUTAJ. 

Fot. Ilustracyjne – pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.