Nowy Sącz. Oddali hołd pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej i Zbrodni Katyńskiej [ZDJĘCIA]

Nowy Sącz. Oddali hołd pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej i Zbrodni Katyńskiej [ZDJĘCIA]

rocznica katastrofy smoleńskiej, Zbrodni Katyńskiej

Nowy Sącz uczcił pamięć ofiar katastrofy lotniczej polskiego samolotu wojskowego Tu-154, w której zginęło 96 osób. Oddał również hołd zamordowanym w Katyniu. Sądeczanie spotkali się na skwerze Lasku Falkowskiego dzisiaj, 11 kwietnia o 8:30. 

rocznica katastrofy smoleńskiej, Zbrodni Katyńskiej

Do katastrofy smoleńskiej doszło 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41. Wśród ofiar znaleźli się m.in.: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, jak i również ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, duchowni i załoga samolotu. Przez wzgląd na Święta Wielkanocne obchody rocznicowe w Nowym Sączu odbyły się dzień później.

rocznica katastrofy smoleńskiej, Zbrodni Katyńskiej

Połączono je z 83. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Wówczas w 1940 roku funkcjonariusze policji politycznej Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich dokonali mordu na blisko 22 tysiącach obywateli państwa polskiego, w tym 14,5 tys. jeńców wojennych oraz 7,3 tys. osób cywilnych.

rocznica katastrofy smoleńskiej, Zbrodni Katyńskiej

Dzisiejsze uroczystości uświetnił Karpacki Oddział Straży Granicznej z Nowego Sącza, który m.in. wystawił wartę honorową i oddał salwy honorowe. Modlitwie za ofiary Zbrodni Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej przewodniczył ks. dr Jerzy Jurkiewicz – proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

 Po raz trzynasty Nowy Sącz udowodnił, że można uczcić pamięć ofiar z 10 kwietnia 2010 roku spod Smoleńska ponad podziałami, poprzez uczestnictwo w Apelu Pamięci przedstawicieli różnych opcji politycznych, za co, jako główny organizator serdecznie dziękuję. Dziękuję wszystkim za przyjęcie zaproszenia: ks. prepozytowi za wspólną modlitwę w intencji pomordowanych w Katyniu, jak również ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, pocztom sztandarowym, kompanii reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza, na czele z ppłk SG Arturem Gromalą – naczelnikiem Wydziału Koordynacji Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu i wszystkim życzliwym mediom oraz tym, którzy wsparli organizację uroczystości – podziękował w mediach społecznościowych radny Artur Czernecki.

Czytaj także: Słowiańska magia w rockowym brzmieniu na sądeckich Plantach. W Spóźnionym Słowiku zagra Żmij

Fot. Adrian Maraś 
Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama