Nowy Sącz: na Winnej Górze wyrośnie platforma widokowa

Miasto planuje wybudować park archeologiczny z platformą widokową na szczycie Winnej Góry (353 m. n.p.m.), z której widok rozciąga się na Kotlinę Sądecką, Stary Sącz, Nowy Sącz, pasmo Radziejowej z Przehybą, a także platformę widokową w Woli Kroguleckiej, czy też stok narciarski w Rytrze. 

wsb3

Na górze w VIII wieku n.e. była obronna warownia, którą zniszczyli  prawdopodobnie Tatarzy w XIII w. Geneza nazwy ,,winna” sięga czasów pradawnych i pochodzi od porastającej południowy stok góry winorośli.

W południowo-zachodniej części Winnej Góry istniał gród. Jest rozbieżność w datowaniu jego funkcjonowania. Jedni badacze twierdzą, że istniał on w VIII-X wieku, inni podają, iż był to XI–XIII w. Twierdza zajmowała powierzchnię około 4 hektarów, była obtoczona wałami konstrukcji rusztowej oraz fosą o szerokości 3m.

Obecnie znajdują się tam stanowiska archeologiczne, które będą pokazane publiczności poprzez stworzenie systemu pomostów widokowych na szczycie wzgórza- informuje Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Na razie są to jednak plany i nie wiadomo kiedy park archeologiczny z platformą widokową miałby powstać.

Fot: http://architektura.nowysacz.pl

JULAPO
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]