Nowy Sącz: na rynku stanął nowy znak drogowy. Można wysiadać z autokaru

Na rynku sądeckim postawiono znak drogowy informujący o możliwości parkowania autokarów turystycznych. Będzie można szybko zaparkować, wysadzić pasażerów i ruszyć w dalszą drogę. O ten znak już od dawna upominali się sądeccy przewodnicy PTTK. 

WSB2020

Znak pojawił się dzisiaj, 7 lipca. Interwencje w sprawie jego postawienia przewodnicy PTTK podnosili już dwa lata temu.

- Zabiegaliśmy o to, aby w centrum miasta były kilkunastominutowe miejsca parkingowe. Ludzie z branży gastronomicznej narzekają, że klient ucieka. Ucieka, bo nie mamy gdzie wysadzać turystów - mówi Mariusz Borkowski z Agencji Turystycznej WAT Szkoltur.

Inna sprawą jest trudność parkowania przy dworcu PKP albo PKS.

- Niech miasto jako zarządca terenu wskaże miejsca gdzie możemy spokojnie wysadzić turystów, odjechać na miejsce przy Bulwarze Narwiku i wrócić. Może w okolicach zamku, gdzie stoi ulubiona figurka pana prezydenta, zorganizować takie miejsca? Przy Synagodze? Możliwości jest sporo - mówi Borkowski.

W 2013 r. prezydent nie godził się na proponowane przez środowiska turystyczne miejsca, tłumacząc, że w rynku jest zbyt ciasno, a parking dla autokarów jest przy Bulwarze Narwiku. Teraz proponuje miejsce parkingowe przy Bóżniczej.

- Autobusy turystyczne mogą parkować na parkingu przy Bulwarze Narwiku. Parking pod skarpą oddalony jest od ścisłego centrum o zaledwie kilkaset metrów. Podobnie jak w innych miastach o ścisłej zabudowie na terenie Starówki ruch autobusów turystycznych jest ograniczony. Nie mniej jednak Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu został przeze mnie zobligowany do przeanalizowania i ewentualnie wprowadzenia takiego rozwiązania dla małego ruchu turystycznego, aby autobusy turystyczne mogły mieć dostęp do miejsca zatrzymywania w okolicy ulicy Bóżniczej na czas wysiadania pasażerów - informował prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Włodarz miasta przychylił się do prośby przewodników i od dziś parkowanie autobusów wycieczkowych ma ułatwić nowy znak.

- Troszkę to trwało, ale jest już tak jak być powinno. Nowy Sącz dołączył do miast, w których można wjechać do ścisłego centrum (rynku) i wysiąść/wsiąść z grupą. To skutek wieloletnich starań środowiska przewodnickiego. Przyjeżdżajcie, bo warto - mówi Tomasz Michałowski, prezes Stowarzyszenia dla Miasta.

- Zaraz obok postoju taksówek stoi znak, który informuje o możliwości parkowania autobusów turystycznych. Zezwala na parking do 10 minut - mówi prezes Zarządu sądeckiego PTTK Wiesław Piprek i zaznacza, że podobne znaki stoją w wielu innych miastach w Europie i w Polsce.

- Dziękujemy za postawienie tego znaku - dodaje Wiesław Piprek.

Czytaj także: Pod sądeckim dworcem PKP pocałuj i jedź! 

Fot. Wiesław Piprek. 

PUMA

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.