Nowy Sącz - Monte Cassino: Strzelcy przywieźli czerwone maki

- To był dzień pełen refleksji i wielkiej dumy z tego, że jesteśmy Polakami – mówi Komendant ZS Strzelec bryg. Sławomir Szczerkowski. W uroczystościach 75. rocznicy zdobycia Monte Cassino, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezydenta Włoch Sergio Mattarelli i córki gen. Władysława Andersa – Anny Marii Anders, Sądecczyznę reprezentowali Strzelcy z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków. 

wsb3

- Trudno to wszystko opisać słowami. To wielki zaszczyt brać udział w uroczystościach 75. rocznicy zdobycia Monte Cassino. Jestem przekonany, że to chwile, które wszyscy zapamiętamy do końca życia, tym bardziej, że Strzelcy zrobili ogromne wrażenie poziomem swojego wyszkolenia – podkreślał tuż po uroczystościach bryg. Sławomir Szczerkowski.

Kompania reprezentacyjna wystąpiła w mundurach charakterystycznych dla Podhalańczyków i wraz z harcerzami pełniła wartę honorową przy grobach poległych na Monte Cassino polskich żołnierzy. Jak mówią Strzelcy z Nowego Sącza, szczególnym momentem było przekazanie przez weteranów wojennych przedstawicielom młodego pokolenia proporca 12. Pułku Ułanów Podolskich, który uczestniczył w kampanii włoskiej podczas drugiej wojny światowej.

Wyjazd Strzelców z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków do Włoch to przede wszystkim podróż historyczna, śladami 2. Korpusu Polskiego.

- To nasz obowiązek, aby pokazywać kolejnym pokoleniom miejsca pamięci, gdzie polscy żołnierze walczyli o wolność naszej Ojczyzny, także poza Jej granicami – dodaje komendant Szczerkowski zaznaczając, że wyjazd był możliwy dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Do Nowego Sącza z Monte Cassino wraz ze Strzelcami przyjechało kilka... czerwonych maków, które w Polsce stały się symbolem jednej z najbardziej krwawych bitw II wojny światowej i historycznego zwycięstwa aliantów w potyczce z niemieckim Wehrmachtem.

TEB

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.