Nowy Sącz: miasto w 2018 roku wyda ponad 612 mln. Jest projekt budżetu

Miasto ze swojego budżetu w 2018 roku planuje wydać na inwestycje 111 202 248 zł. Największe kwoty związane są z budową mostu Heleńskiego oraz rozbudową stadionu Sandecji. Projekt Uchwały Budżetowej jest już gotowy i został podany do informacji publicznej. Wpływy z podatków i opłat lokalnych wzrosną w stosunku do tych z 2017 roku o 2,4 %. 

wsb3

Łączne wydatki planowane na 2018 rok wynoszą ponad 612 milionów zł, natomiast spodziewany dochód to prawie 590 mln. Dodatkowo miasto chce pozyskać 30 mln ze sprzedaży udziałów Spółki Sądeckie Wodociągi.  Taką samą kwotę chce uzyskać z kredytu długoterminowego, który będzie spłacany do 2023 roku.

Niespełna 112 mln- taką kwotę miasto wyda na inwestycje. Ponad 90 mln ma kosztować, planowana na przyszłe lata, przebudowa ulicy Krakowskiej, Legionów i Bulwaru Narwiku w ciągu dróg krajowych nr 28. i 75. (budowa Mostu Heleńskiego). W 2018 roku z budżetu miasta trafi na ten cel prawie 52 mln.

Przebudowa i rozbudowa Stadionu Miejskiego przy ul. Kilińskiego 47. to druga, pod względem kosztowności inwestycja. Planowany wydatek opiewa na kwotę 50 mln złotych, z czego na ten cel miasto przeznaczy w przyszłym roku 30 mln. Dodatkowo, do 3 mln zł zostanie podniesiony kapitał zakładowy Spółki Akcyjnej Miejskiego Klubu Sportowego ,,Sandecja”.

Do 2 mln złotych wzrośnie też kapitał zakładowy spółki MPK. Związane jest to m.in. z planowanym zakupem 30. autobusów.

W budżecie nie zabrakło również planów budowy tras biegowych i biegowo- rowerowych nad Kamienicą. Została tam także wpisana rewitalizacja Wenecji Sądeckiej oraz Parku Strzeleckiego z przyległościami. Realizacja zadania potrwa do 2021 r., a w jej ramach powstanie: nowy amfiteatr dla 4 tys. osób, siłownie pod chmurką, lodowisko, place zabaw, cztery korty tenisowe oraz przeprowadzony zostanie remont ulicy Jadwigi Wolskiej i Ogrodowej.

Będą również wymienione i wyremontowane chodniki, postawione przystanki autobusowe wraz z wiatami i wybudowane nowe miejsca parkingowe

W 2018 roku ma powstać także Małopolski Park Rekreacji Przestrzennej, na którego realizację miasto otrzymało 1,08 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Z tego tytułu w dzisiejszym Miasteczku Rowerowym przy ul. Nadbrzeżnej będzie strefa zabaw dla dzieci, skatepark, ścianki wspinaczkowe, strefa rowerowa z pełną infrastrukturą do nauki jazdy na rowerze w ruchu drogowym, strefa relaksu z altaną, ławkami i sceną plenerową oraz siłownia plenerowa wkomponowana w siłownię w Lasku Schwerteńskim.

Na poprawę jakości powietrza w Nowym Sączu i ochronę klimatu, miasto chce przeznaczyć w przyszłym roku prawie 2 mln 600 tys zł.

Budżet inwestycyjny obejmuje również wiele mniejszych zadań jak np.: stworzenie miejsca do grillowania na stadionie „Jedność”, czy też projekt budowy basenu na wolnym powietrzu nad Kamienicą za 100 000 zł. Zostanie także wybudowane schronisko dla bezdomnych zwierząt za 1300 000 zł.

Ostateczna wersja projektu budżetu miasta powinna być uchwalona do końca bieżącego roku. Cały projekt można prześledzić tutaj

Fot: UM Nowy Sącz/ kadr z filmu ,,Zakochaj się w Polsce”

 

JULAPRZED
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]