Nowy Sącz. Miał bilet parkingowy, ale zapłacił mandat

Nowy Sącz. Miał bilet parkingowy, ale zapłacił mandat

Wielu kierowców może się zdziwić, że posiadając bilet parkingowy za szybą samochodu, z drugiej strony tej samej szyby znajdą mandat za… brak biletu. Nasz Czytelnik otrzymał właśnie mandat za brak opłaconego parkingu na ul. Pijarskiej w Nowym Sączu. Jest rozżalony, bowiem uważa, że zrobił wszystko, co należało. Kilkanaście minut wcześniej automat wydał mu bilet parkingowy pod restauracją Panorama.

Potrzebowaliśmy z żoną odwiedzić kilka miejsc w centrum Nowego Sącza – opowiada pan Tadeusz Mateusiak. – To były drobne sprawy, potrzeba było dosłownie po kilka minut na nie. Zaparkowałem pod restauracją Panorama, żona poszła do sklepu, a ja do parkomatu po bilet. Posiadam Kartę Nowosądeczanina, więc bez płacenia maszyna wydała mi bilet. Kilka minut później pojechaliśmy na ul. Pijarską załatwiać kolejne sprawy. Po powrocie do samochodu okazało się, że otrzymaliśmy mandat. Tego samego dnia zapłaciłem 100 zł, żeby nie mieć naliczonych kolejnych stu złotych za zwłokę. Chcę się jednak odwoływać od tej sytuacji. Uważam, że kara jest niesprawiedliwa. W administracji strefy parkowania usłyszałem bowiem, że parking pod Panoramą jest prywatny, bilety z innych parkingów miejskich na nim nie obowiązują, zresztą w drugą stronę również. Uważam, że nie muszę o tym wiedzieć, a informacja taka jest słabo widoczna. Druga i ważniejsza według mnie rzecz: użyłem Karty Nowosądeczanina, a ona przecież upoważnia do bezpłatnego parkingu na terenie całego miasta, bez względu na to, kto administruje parkingiem. Bardzo proszę redakcję dts24.pl o pomoc w wyjaśnieniu tej sprawy.

O wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do Biura Prasowego Urzędu Miasta. Poniżej informacja, jaką przesłał nam Mariusz Smoleń, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej UM w Nowym Sączu:

Zgodnie z przekazanymi przez Pana Jerzego Leszczyńskiego Prezesa MPK S.A. która jest operatorem stref płatnego parkowania informacjami:

Spółka MPK zajmuje się dwoma rodzajami  obsługi  parkowania na terenie Miasta Nowego Sącza.

Jeden rodzaj to jest SPP ( Strefa Płatnego Parkowania ) wyznaczona na obszarze Miasta Nowego Sącza zgodnie z obowiązującą ostatnią Uchwałą RM  Nr LXVIII/843/2022 z dnia 13 września 2022r.

Strefa Płatnego Parkowania na terenie Miasta jest stosownie oznaczona zgodnie z przepisami prawa w tym zakresie w pasach ruchu drogowego.

Bilet zakupiony na SPP w jednym z 49 parkomatów (odpowiednio oznaczonych) uprawnia do postoju w SPP w strefie A oraz B.

Ze względu na umieszczony na bilecie nr rejestracyjnego pojazdu, nie trzeba go w nim umieszczać. System ten posiada wiele dodatkowych możliwości wykupienia opłaty.

Drugi rodzaj to Parkingi Płatne Niestrzeżone zlokalizowane w 4 lokalizacjach na dzierżawionych przez Spółkę MPK placach przy ul. Grybowskiej (dawna Straż Pożarna ), ul. Matejki ( Maślany Rynek) , ul. Długosza oraz ul. Romanowskiego (parking pod Panoramą) na których zasady parkowania  określa odrębny regulamin umieszczony na dużych tablicach zlokalizowanych przy wjeździe na każdy z tych placów. W tym systemie nie trzeba wprowadzać numerów rejestracyjnych, przy każdym placu parkingowym znajduje się parkomat.

Wymienione parkingi nie należą do SPP. Na nich również obowiązuje przywilej korzystania z Karty Nowosądeczanina.

Jeśli wykupimy bilet w SPP to możemy do określonego wykupionego czasu przemieszczać się w tej strefie, a jeśli wykupimy bilet na jednym z tych czterech wymienionych placach parkingowych, również możemy się po nich przemieszczać , ale w świetle obecnie obowiązującego w Nowym Sączu prawa nie można korzystać z parkowania przemiennie w tych dwóch wymienionych systemach.

Użytkownicy, którzy otrzymali zawiadomienie o obowiązku zapłaty opłaty dodatkowej (mandat) mogą złożyć reklamację w terminie 7 dni od dnia wystawienia zawiadomienia. Reklamacje można składać w Punkcie Obsługi Klienta Rynek 27  lub na adres e-mail podany na zawiadomieniu.”

Dodam jeszcze od siebie, że niestety Karta Nowosądeczanina nie upoważnia do bezpłatnego parkowania na terenie całego miasta, bez względu na to, kto administruje parkingiem. Przypomnę, że mamy w Nowym Sączu również parkingi prywatne, np. położone przy centrach handlowych, gdzie pomimo posiadania KN musimy mieć bilet.

Czytaj też:

Do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie

Share on twitter
Share on facebook