Nowy Sącz – Łukowica: gimnazjalistki znalazły patronkę dla parku

Natalia Kunicka i Klaudia Padula – uczennice Gimnazjum nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego w Nowym Sączu walczą o mandaty poselskie na XXIII Sesję Sejmu i Młodzieży.

Dziewczęta mieszkają w gminie Łukowica, więc działają przede wszystkim na rzecz łukowickiej społeczności. Ich  „poselskim” wyzwaniem jest nazwanie zabytkowego dworskiego parku krajobrazowego w Łukowicy imieniem Genowefy Kroczek. Chcą też przypomnieć historię parku.

Genowefa Kroczek to ważna postać w historii lokalnej. Urodziła się w 1920 roku, była łączniczką. W 1945 roku zginęła z rąk swojego byłego kolegi z oddziału partyzanckiego, porucznika UB.

Natalia i Klaudia są już po rozmowie z panią wójt Czesławą Rzadkosz oraz z Bronisławem Kunickim – Przewodniczącym Rady Gminy. Opowiedziały o swoich planach.

Wzór tablicy upamiętniającej postać łączniczki już jest gotowy. Uczennice przygotowały też projekt uchwały w sprawie nadania parkowi patronki. Przedstawią go na najbliższym posiedzeniu łukowickiego samorządu, 26 kwietnia.

***

Genowefa Kroczek „Lotte” była szefem sanitarnym tzw. Zielonego Krzyża w powiecie limanowskim. Pochodziła z Przyszowej. Ukończyła siedem klas szkoły powszechnej i szkołę pielęgniarską. Przed wojną należała do Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”. Po 1939 r. zaangażowała się w konspirację – była członkinią powiatowego kierownictwa Ludowego Związku Kobiet . W 1943 i 1944 r. zorganizowała szereg wiejskich szpitalików m.in. w Młyńczyskach, Kiczni i w Wilczyskach. Szkoliła sanitariuszki, które otrzymywały służbowe przydziały do plutonów Batalionów Chłopskich. Od lutego 1944 do stycznia 1945 w zakonspirowanych szpitalach w sumie wyleczyło rany postrzałowe, złamania kończyn, zapalenia płuc , czerwonkę itp. niemal 30 ludzi. Uczyła na wsi higieny i opieki nad dziećmi zapadającymi na choroby zakaźne z których najgroźniejsze (w 1944 r.) były epidemie tyfusu i czerwonki.

fot. Gimnazjum nr 2; UG Łukowica

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.