Krótkofalowcy pomogą chronić i ostrzegać sądeczan

Radioklub Nowy Sącz - SP9RNS zrzeszający wielbicieli łączności krótkofalowej włączy się w zadania związane z ratownictwem i zarządzaniem kryzysowym. Paweł Kołodziej, prezes Radioklubu, podpisał z władzami Nowego Sącza umowę o współpracy w zakresie wykorzystania łączności radiowej dla potrzeb zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej, ochrony ludności oraz spraw obronnych.- Środowisko krótkofalowców wielokrotnie udowodniło swoją przydatność przy okazji klęsk żywiołowych. Nie było jednak oficjalnych porozumień formalizujących współpracę z władzami samorządowymi – mówi Paweł Kołodziej. - Zwróciliśmy się więc do władz miasta z propozycją nawiązania współpracy. Trafiliśmy na podatny grunt. Nie było żadnych problemów z przekonaniem przedstawicieli miasta odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe .

Renault2

W ramach wspomnianego porozumienia sądecki Radioklub wesprze działania związane z organizacją rezerwowej sieci łączności radiowej dla potrzeb służb zarządzania kryzysowego. Będzie ona alternatywą dla istniejącego od 2015 roku Systemu Łączności Radiowej Nowego Sącza.

- Oznacza to, że w przypadku awarii komercyjnych systemów telekomunikacyjnych lub obecnego systemu łączności, Radioklub udostępni swój sprzęt i urządzenia oraz skonfiguruje je zgodnie z potrzebami służb zarządzania kryzysowego – informuje prezes Radioklubu.

Istotnym elementem porozumienia jest również to, że Radioklub zostaje włączony do Systemu Łączności Radiowej Nowego Sącza.

Jednostka ta gromadzi informacje dotyczące lokalnego bezpieczeństwa poprzez dostępne kanały łączności i przekazuje je do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Posiadacze CB radia oraz radia PMR (Private Mobile Radio) będą mogli za pośrednictwem krótkofalowców z klubu SP9RNS przekazywać do Centrum Zarządzania Kryzysowego zgłoszenia dotyczące zaobserwowanych zagrożeń.

Radioklub włączy się w proces ostrzegania i alarmowania sądeczan. Krótkofalowcy, poprzez CB Radio oraz radio PMR ,będą przekazywać komunikaty i ostrzeżenia otrzymane z Centrum Zarządzana Kryzysowego. Użytkownicy pasma obywatelskiego dostępnego poprzez CB Radio oraz radio PMR będą otrzymywać informacje o sytuacjach kryzysowych oraz zagrożeniach meteorologicznych i hydrologicznych.

Radioklub Nowy Sącz - SP9RNS jest jednostką działającą w Polskim Związku Krótkofalowców oraz w strukturach Krakowskiej Amatorskiej Sieci Łączności Kryzysowej (KASŁK) będącej częścią ogólnopolskiej sieci SP EmCom.

fot. pixabay.com

PUMA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.