Nowy Sącz. Kilka radiowozów pod Miejskim Ośrodkiem Kultury. Powodem spotkanie z Jerzym Ziębą

MOK, Jerzy Zięba, Nowy Sącz

Podczas spotkania Jerzego Zięby z nowosądeczanami, które odbywało się w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu, interweniowała Policja i Sanepid. Kontrola była zaplanowana. Funkcjonariusze sprawdzili, czy wszystko odbyło się zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami sanitarnymi. Samo zgromadzenie wywołało wiele kontrowersji. Wydarzenie szeroko komentowano w mediach społecznościowych.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu, który podlega prezydentowi miasta. Gospodarz Nowego Sącza wynajął salę organizatorom za darmo, za co podziękował publicznie Jerzy Zięba. Głównym tematem zgromadzenia było ,,Jak wzmacniać swój układ odpornościowy?”. Wcześniej zapowiadano je na wielu słupach ogłoszeniowych w mieście. Przyjść na nie mógł każdy, a za wstęp nie trzeba było płacić. Na miejscu pojawiła się Policja i inspektorzy Sanepidu. Sprawdzano, czy organizatorzy wydarzenia zastosowali się do obostrzeń sanitarnych związanych z COVID-19 i czy nie przekroczono limitu osób.

– Sanepid wiedząc, że odbędzie się konferencja, na której licznie pojawią się goście, poprosił nas o asystę. Wspólnie przeprowadziliśmy kontrolę, było tam kilku inspektorów sanepidu i policjanci. Chodziło o sposób organizacji imprezy. Sprawdzaliśmy, czy nie doszło do złamania aktualnych obostrzeń sanitarnych i czy nie przekroczono limitu miejsc. Zabezpieczyliśmy 231 oświadczeń, które wcześniej uczestnicy podpisywali. Na nich deklarowali, czy są zaszczepieni, czy też nie – poinformował naszą redakcję mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Funkcjonariusz tłumaczy, iż w tym momencie nie udzieli jednoznacznej odpowiedzi, czy doszło do złamania zasad sanitarnych, gdyż trwa analiza sporządzonej dokumentacji, w tym oświadczeń uczestników. Możliwe, iż zostaną poddane ocenie zdjęcia, relacje z wydarzenia, czy też monitoring z Miejskiego Domu Kultury. Kontrola nie została przeprowadzona na sali, gdyż jak stwierdził mł. insp. Gleń, ,,trudno byłoby policjantom wejść do środka, przerwać imprezę i wylegitymować ponad 200 osób”. Wylegitymowano Jerzego Ziębę i osoby z obsługi, w tym wolontariuszy. Trzy osoby z obsługi nie miały maseczek. Zostały sporządzone wnioski do sądu o ich ukaranie.

Jeśli z analizy przeprowadzonych materiałów okaże się, iż doszło do złamania zasad sanitarnych, Sanepid nałoży kary sięgające 30 tysięcy złotych, a Policja za wykroczenia indywidualnie po 5 tysięcy złotych.

Zapowiadane spotkanie odbiło się szerokim echem w mediach społecznościowych. Komentujący zadawali pytanie dlaczego w miejskim ośrodku wynajęto salę ,,pseudonaukowcowi”.

,,Będziemy stawiać na kulturę wyższą, a nie masową. Rozszerzymy repertuar i propozycje dla mieszkańców miasta – powiedział Marcin Poręba, pełniący obowiązki dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miasta Nowego Sącza w grudniu 2018 roku. Jednak w Miejskim Ośrodku Kultury w 11.12.2021 odbędzie się spotkanie z J. Ziębą, zwanym przez niektórych “doktorem” czy też ” lekarzem”. Niedługo już w MOK będą sprzedawać emerytom pościele wełniane, noże i garnki za wielokrotność ich wartości. Dziękujemy za taką kulturę wyższą, panie Handzel” – napisali administratorzy grupy facebook’owej Nowy Sącz, bez ściemy.

Kim jest Jerzy Zięba?

Jerzy Zięba, to, jak podaje Wikipedia, ,,propagator pseudonauki i medycyny niekonwencjonalnej”. Sam o sobie mówi, że jest znawcą tematów medycznych i zabiega o włączenie metod stosowanych w medycynie komplementarnej do procedur medycyny tradycyjnej. W trzech częściach wydał książki ,,Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powie”, które stały się bestsellerem. Zięba nie posiada wykształcenia medycznego, studiował na Wydziale Maszyn Górniczych i Hutniczych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Poglądy, które głosi w wielu przypadkach są niezgodne z aktualnym stanem medycznej wiedzy naukowej. Przedsiębiorca twierdzi że witaminą C można wyleczyć m.in. sepsę wywołaną bakteriami odpornymi na antybiotyki, czy też nowotwór. Sugeruje także możliwość leczenia chorób nowotworowych amigdaliną. Badania wykazują, że amigdalina nie jest skuteczna w leczeniu nowotworów.

Co więcej, w mediach społecznościowych zalecał podawanie m.in. witamin C, A i D3, magnezu, selenu, cynku, złota, srebra i perhydrolu osobom zarażonym wirusem SARS-CoV-2 wywołującym COVID-19. Jego kanał na You Tube został usunięty. Tak samo jak filmy opublikowane na Facebook’u. W sprawie głoszonych przez niego teorii Główny Inspektor Sanitarny wraz prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej wydali oświadczenie.

“Oświadczamy, że informacje upowszechniane na ww. stronach internetowych (red. mediach społecznościowych Jerzego Zięby)  w związku zagrożeniem ze strony nowego koronawirusa stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Stanowczo podkreślamy, iż informacje te nie są poparte badaniami naukowymi i uznaną wiedzą medyczną. Rekomendujemy zachowanie szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku w korzystaniu z dostępnych w Internecie informacji, często przekłamanych lub nieprawdziwych, przez co mogących w efekcie spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu” – czytamy w oświadczeniu.

Źródło dot. życiorysu Jerzego Zięby: Wikipedia 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.