Nowy Sącz: Kandydaci Lewicy apelują o zmianę terminu Marszu Równości

Nowy Sącz: Kandydaci Lewicy apelują o zmianę terminu Marszu Równości

Pierwsza trójka kandydatów listy Lewicy w okręgu wyborczym nr 14 apeluje do organizatorów o zmianę terminu sądeckiego Marszu Równości, zaplanowanego na 6 października.  – Chcielibyśmy, aby to wydarzenie stało się wielkim świętem miłości i równości w Nowym Sączu, a nie politycznej nagonki na osoby LGBT+ – argumentują Barbara Żytkowicz, Zuzanna Jakowicka i Jakub Bocheński.

Pismo z ich prośbą adresowane do krakowskich organizacji: Fundacja Równość.org.pl oraz Queerowy Maj wysłane zostało 8 września. – Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi. 

Jak wyjaśniają, starają się troszczyć o to, by prawa osób LGBT+ nie były przedmiotem politycznej walki, zwłaszcza w jej intensywnej fazie tuż przed wyborami. Ich zdaniem niecały miesiąc to zbyt krótki czas na odpowiednią organizację i promocję wydarzenia, które powinno być należycie uszanowane, zwłaszcza, że to pierwszy Marsz Równości w Nowym Sączu.

– Przedwyborcza mobilizacja polityków i środowisk prawicowych może powodować wzmożoną aktywność organizacji działających przeciwko prawom człowieka – piszą Żytkowicz, Jakowicka i Bocheński. – Mamy świadomość, że w tym okresie środowisko osób LGBT+ w Nowym Sączu nie będzie moglo liczyć na wsparcie w postaci obecności sojuszników i sojuszniczek z innych rejonów Polski.

Politycy apelują o zmianę terminu, na pierwszy możliwy po wyborach parlamentarnych.

Poniżej pismo kandydatów w całości.

Przypomnijmy, że Marsz Równości w Nowym Sączu planowany jest na niedzielę, 6 października. Zadeklarowano, że weźmie w nim udział 1000 osób. Tego samego dnia ulicami miasta ma przejść Marsz dla życia i rodziny oraz procesja różańcowa, a liczba ich uczestników według deklaracji to 10 000 osób.

26 września informowaliśmy (TUTAJ) o tym, że prezydent Ludomir Handzel zakazał organizacji Marszu Równości. Następnego dnia jednak organizatorzy złożyli odwołanie w nowosądeckim sądzie, a ten uchylił zakaz prezydenta. Więcej TUTAJ.

AKTUALIZACJA 

Organizatorzy Marszu Równości w Nowym Sączu przedstawili odpowiedź na apel Lewicy. Całość oświadczenia poniżej.

,,Jest nam bardzo przykro, że sprawa ta musiała przybrać taki obrót. Chcieliśmy za wszelką cenę uniknąć eskalacji konfliktu w nadziei na autorefleksję i zmianę podejścia przedstawicieli i przedstawicielek Sądeckiej listy Lewicy. Niestety do dnia dzisiejszego sytuacja nie uległa zmianie. Czujemy się w obowiązku wobec społeczności LGBT w Nowym Sączu i chcemy jej pokazać jakie wartości wyznaje komitet kreujący się na postępowy…” 

fot. ilustr. Klaudia Kulak
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.