Nowy Sącz już nie wróży... Tęczowa "łapka" przestała być symbolem miasta

Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel podjął dziś decyzję o zaprzestaniu stosowania symbolu graficznego otwartej dłoni oraz hasła ,,Nowy Sącz. Dobrze wróży". Miasto i Urząd będzie od dziś używać tylko herbu, czyli wizerunku świętej Małgorzaty.

Renault2

Jak przekonuje prezydent, herb łączy się z historią miasta oraz Bazyliką Świętej Małgorzaty, czyli miejscem wpisanym na zawsze w historię regionu. - Dodawanie logo w postaci kolorowej, tęczowej dłoni - nie mające żadnego oparcia w tradycji i historii miasta - jest bezzasadne i wprowadza chaos w prezentowaniu symboli związanych z Nowym Sączem - argumentuje Ludomir Handzel.

Logo w postaci kolorowej ręki wprowadzono w 2010 roku. - Dostrzegłem zarys ludzkiej dłoni, patrząc na fotografie Nowego Sącza z lotu ptaka - wyjaśniał wtedy Tomasz Kostrzewa, pomysłodawca znaku. - Nie miałem wątpliwości. Otwarta dłoń to symbol przyjaźni, otwartości. Kojarzy się z miastem, które ma być niepowtarzalne. Miastem, które nie boi się nowych wyzwań, co dobrze wróży na przyszłość dla niego, mieszkańców i inwestorów.

Jednak logo nie wszystkim się spodobało. Hasło odnoszące się do wróżenia, wzbudzało oburzenie, a w samym znaku graficznym doszukiwano się odniesień satanistycznych. Kolorystyka natomiast kojarzona była z tęczą, przywodzącą na myśl symbolikę środowisk homoseksualnych. Duszpasterstwo Akademickie "Strych" wystosowało nawet list do ówczesnego prezydenta miasta - Ryszarda Nowaka, w którym młodzież nawoływała do zmiany logo.

- Od początku sprzeciwiałem się temu logo, bo ono wcale nie utożsamia się z Nowym Sączem. Mimo próby wytłumaczenie, że przedstawia ono miasto z lotu ptaka, nie przekonywało mnie to. Uważam, że ta ,,łapa" się w ogóle nie przyjęła - komentuje radny Artur Czernecki. - Jakby Sącz ,,dobrze wróżył" to Sądeczanka byłaby już dawno.

 

 

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.