Nowy Sącz: Józef Piłsudski zostawił tu cząstkę serca

Odsłonięto tablicę upamiętniającą pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w koszarach 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu.

dts

- Józef Piłsudski wielokrotnie przebywał w Nowym Sączu, właśnie w naszych koszarach – mówił płk Stanisław Laciuga, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. – Można powiedzieć, że serce Marszałka jest w pochowane w Wilnie, ale w sensie duchowym cząstka Jego serca pozostała w Nowym Sączu.

Przypomnimy: W późniejszych latach wielokrotnie przejeżdżał przez miasto w drodze do Krynicy, gdzie spędzał urlop z rodziną. Ostatni raz było to w 1934 roku. Dzisiejsza uroczystość to wyraz szacunku dla Marszałka i oręża polskiego.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, zastępca prezydenta Nowego Sącza Magdalena Majka, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Iwona Mularczyk, Komendant Miejski Policji insp. Jarosław Tokarczyk i Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu st. bryg. Waldemar Kuźma oraz przedstawiciele krakowskiego oddziału IPN.

Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej KOSG.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

dts

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.