Artyści z Sądecczyzny po raz pierwszy pokażą swoje obrazy na Ursynowie!

Artyści z Sądecczyzny po raz pierwszy pokażą swoje obrazy na Ursynowie!

Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny przygotowuje wystawę „Z góry widać więcej – artyści Sądecczyzny na Ursynowie”, która odbędzie się od 7 do 23 lutego 2020 roku w „Galerii U” w Domu Kultury Stokłosy na warszawskim Ursynowie. Wernisaż odbędzie się w dniu 7 lutego 2020 roku (piątek) o godzinie 18.

Wystawionych zostanie 26 obrazów, autorstwa 13 artystów, związanych rodowodem lub aktualnym miejscem zamieszkania z Nowym Sączem lub innymi miejscowościami z terenu Sądecczyzny. Każdy artysta pokaże dwie prace wedle własnego wyboru, przy założeniu, że jeden z obrazów, choć pośrednio, nawiązuje do Sądecczyzny (krajobraz, obiekt, postać), a drugi jest najbardziej charakterystyczny dla jego twórczości. Prace w zdecydowanej większości wykonane są w technice olejnej i prezentują szeroką gamę stylów od hiperrealizmu do abstrakcji. Udział w wystawie potwierdzili zaproszeni przez organizatorów: Krzysztof Bojarczuk – Nowy Sącz, Jarosław Czaja – Łukowica, Urszula Gawron – Nowy Sącz, Wacław Jagielski – Nowy Sącz, Małgorzata Kossakowska – Nowy Sącz, Krzysztof Kuliś – Nowy Sącz, Ignacy Kurowski – Stary Sącz, Małgorzata Machnikowska-Machnik – Krynica, Mariusz Obrzud – Obidza kolo Łącka, Sylwia Rams-Pikuła – Gołkowice/Kraków, Krystyna Tomasiak – Muszyna, Janusz Tyrpak – Muszyna/Kopenhaga, Michał Załuski – Nowy Sącz.

Wystawa powstaje zbiorowym wysiłkiem, do jej realizacji Stowarzyszenie pozyskało partnerów dobroczyńców. Gościny wystawie udziela Dom Kultury Stokłosy, którego „Galeria U” znana jest w Warszawie z prezentacji ciekawych wystaw. Nasz gospodarz podjął się zaprojektowania i wydrukowania plakatu oraz jego rozwieszenia na Ursynowie. Druk katalogu oraz zakwaterowanie artystów w dniu wernisażu w sąsiednim hotelu „Ikar” pokryje Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Decyzją dr inż. Władysława Skarżyńskiego, kanclerza Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, która jest właścicielem obiektu, uzyskaliśmy zniżkę. Koszt słodkiego poczęstunku z kielichem wina sfinansują warszawscy członkowie naszego Stowarzyszenia. Urząd Dzielnicy Ursynów obiecał upominki dla artystów. Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu dr Robert Ślusarek zadeklarował transport prac i oddelegowanie doświadczonego muzealnika Jana Kołbona do ich zawieszenia. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły wydawany w Nowym Sączu „Dobry Tygodnik Sądecki” oraz ursynowski tygodnik „Passa”. Do naszej inicjatywy życzliwie odniosły się samorządowe władze Ursynowa. Zastępca burmistrza Klaudiusz Ostrowski wyraził gotowość przedyskutowania metod promocji Sądecczyzny wśród mieszkańców Ursynowa. Chętnie zapozna z funkcjonowaniem Urzędu, cenionego za sprawność w obsłudze mieszkańców. Zachęcamy samorządowców Sądecczyzny do podjęcia tej inicjatywy.

O celach jakie stawia sobie Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny jako organizator wystawy mówi jej pomysłodawca Ryszard Kruk: Chcemy przybliżyć prace sądeckich artystów warszawskiej publiczności, w tym promotorom i krytykom sztuki, marszandom, właścicielom galerii i organizatorom kulturalnych wydarzeń w stolicy. Mamy deklaracje reprezentantów tych środowisk, że zapoznają się z wystawianymi pracami. Wystawa może także pomóc w promocji Sądecczyzny wśród mieszkańców Ursynowa, dynamicznie rozwijającej się dzielnicy, zamieszkiwanej przez ponad 150 tysięcy osób. Chcemy przy okazji wesprzeć promowanie wspaniałych imprez kulturalnych organizowanych na Sądecczyźnie, jak chociażby: Festiwal Pannonica, Święto Dzieci Gór czy też Festiwal Muzyki Dawnej i wielu innych.

Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny grupuje osoby z różnych zakątków Polski, w tym także sporo z Ursynowa, które zainteresowane są historią, kulturą i rozwojem Ziemi Muszyńskiej. Główną naszą inicjatywą jest wydawany od roku 1991 rocznik „Almanach Muszyny”, w którym prawie dwustu autorów opublikowało ponad 700 artykułów. Przyjaciele Almanachu Muszyny od kilkunastu lat finansują Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny. Ponad 300 zdolnych uczniów i studentów otrzymało stypendia. Jesteśmy organizatorami koncertów i wystaw. Wspólnie z partnerami dokumentujemy zagrożone zabytki, nagradzamy najlepsze książki o regionie, promujemy turystykę i bogactwo kulturalne regionu. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi ze Słowacji i Węgier. Mamy status organizacji pożytku publicznego – nasz KRS 0000365118 Więcej o nas na: www.almanachmuszyny.pl

Dom Kultury Stokłosy jest ważnym przystankiem na kulturalnej mapie Ursynowa. Swoją działalność rozpoczął w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Na początku jako Klub Młodych Rodziców, powołany do życia przez lokalną społeczność, który z czasem przerodził się w prężnie funkcjonującą instytucję kultury, skupiającą ludzi sztuki. Zarówno twórcy jak i odbiorcy od ponad trzydziestu lat mają okazję spotykać się w Galerii U, działającej przy Domu Kultury Stokłosy, gdzie zorganizowano kilkaset wystaw indywidualnych i zbiorowych. Początkowo rolę kuratora Galerii objął uznany ursynowski malarz Włodzimierz Dawidowicz, który pełnił tę funkcję nieprzerwanie przez blisko dwadzieścia pięć lat. Wystawy w Galerii U cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Oprócz działalności wystawienniczej Dom Kultury Stokłosy dysponuje szeroką ofertą zajęć edukacyjnych oraz organizuje wiele wydarzeń estradowych. http://domkulturystoklosy.com.pl

zdjęcie: Dom Kultury Stokłosy; FB

Reklama