Nowy Sącz: „Historia filozofii po góralsku” w interpretacji Jerzego Treli [ZDJĘCIA, FILM]

Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda… Gawęda autora tego aforyzmu o  góralskiej teorii poznania wybrzmiała wczoraj w Nowym Sączu. „Męskie czytanie” czyli kolejne spotkanie z poezją organizowane przez Teatr Nowy tym razem odbyło się w nowosądeckim ratuszu ze względu na ogromną ilość chętnych, których budynek teatru przy ul. Jagiellońskiej nie mógłby pomieścić. Muzyczną oprawę dla recytowanych gwarą utworów ks. Tischnera stworzyła Kapela Góralska Ciupaga. Gościem specjalnym był Jerzy Trela, słynny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

wsb3

Męskie czytanie, to cykl spotkań podczas których czytane są utwory wybitnych przedstawicieli polskiej literatury, ciekawych współczesnych poetów oraz wiele innych tekstów wpisujących się w kanon kultury współczesnej. Interpretują je aktorzy Teatru Nowego oraz goście – z Teatru Słowackiego w Krakowie specjalnie na tę okazję zapraszani do Nowego Sącza.

Do tej pory czytane były już utwory Stanisława Wyspiańskiego i Antoniego Czechowa. Wczoraj przyszła pora na ks. Józefa Tischner- filozofa i duszpasterza, spowiednika oraz katechety. Gawęda, w której w rolę filozofów wcielili się mieszkańcy Podhala rozbawiła publiczność do łez, ale i skłoniła do myślenia. Dla sądeczan zgromadzonych sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza czytali ją wraz z Jerzym Trelą aktorzy: Krzysztof Pomietło, Józef Więcławek oraz dyrektor i założyciel Teatru Nowego w Nowym Sączu oraz Wojciech Trela.

Czytaj też:

Męskie czytanie w Teatrze Nowym. Gościł Krzysztof Jędrysek

FORDELEKT
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]