Nowy Sącz, Gorlice. We wtorek demonstracje „w obronie wolnych mediów i wolności słowa”

We wtorek, 10 sierpnia o godz. 18. w kilkudziesięciu polskich miastach, między innymi w Nowym Sączu i w Gorlicach –  odbędą się demonstracje środowisk opozycyjnych „w obronie wolnych mediów i wolności słowa”.

10 sierpnia, w przeddzień posiedzenia Sejmu, na którym prawdopodobnie będzie procedowana ustawa mająca zakończyć działalność jedynej dużej naziemnej telewizji niepodporządkowanej władzy PiS, wyjdziemy na ulice w całej Polsce. Niezależne media to warunek niezbędny do funkcjonowania demokracji. Nawet w tak ułomnej formie, z jaką mamy obecnie w Polsce do czynienia. Bez dostępu do wiedzy o poczynaniach władzy, będziemy skazani na osuwanie się w system rządów autorytarnych. Pod żadnym pozorem nie możemy do tego dopuścić” – informują inicjatorzy akcji demonstracyjnej. Są wśród nich działacze Akcji Europa, Kuźnicy, Partii Zieloni, Nowej Lewicy, Inicjatywy Polskiej, Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

W trosce o przyszłość naszej Ojczyzny – stajemy razem – by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce – tłumaczą.
W Małopolsce demonstracje odbędą się w Krakowie, Bochni, Chrzanowie, Gorlicach, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Olkuszu, Suchej Beskidzkiej, Wadowicach, Wieliczce i Zakopanem.

Projektowane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości zmiany w prawie, które doczekały się nieformalnej nazwy „lex TVN”, uniemożliwią uzyskiwanie koncesji na rozpowszechnianie kanałów TVN – głównie TVN24. Jeśli regulacje zostaną przegłosowane, amerykański koncern Discovery – aby nadal móc nadawać – będzie musiał sprzedać większość swoich udziałów w TVN. Projekt prawa, które chce przeforsować partia rządząca zakłada, że właścicielem większości udziałów musi być polska firma lub spółka z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Kontrolę nad stacją będą mogły wówczas przejąć  choćby spółki skarbu państwa.

Koncesja TVN 24 wygasa 26 września.

Od 28 lipca trwa zbiórka podpisów pod apelem dziennikarzy w obronie stacji.

Jeśli rząd uciszy niewygodną stację, to samo spotka pozostałe wolne media. Tej walki nie można przegrać. Byłaby to klęska demokratycznej Polski” – czytamy w apelu.

Pod listem otwartym podpisało się już blisko tysiąc osób ze świata mediów. Podpis można złożyć do dziś (poniedziałek, 9 sierpnia 2021 r, do północy). Aby to zrobić, trzeba skontaktować się mailowo z inicjatorami akcji: [email protected], [email protected]

Przeciwko „Lex TVN” zaprotestowali również senatorowie Stanów Zjednoczonych. Wystosowali w tej sprawie oświadczenie.

Utrzymujące się odchodzenie rządu polskiego od standardów demokratycznych, czego najnowszym przykładem są wysiłki zmierzające do ograniczenia niezależności mediów i podważenia jednej z największych amerykańskich inwestycji w tym kraju jest niezwykle martwiące. Jako ponadpartyjna grupa amerykańskich senatorów chcemy jasno powiedzieć rządowi polskiemu, że uważnie przyglądamy się rozwojowi wypadków. (…)

Ustawa ta, w połączeniu z odmową Polski odnowienia koncesji dla TVN-u, to kolejny krok w kierunku zagrażającym polskiej demokracji. Nie jest to sposób na przyciągnięcie inwestycji zagranicznych, a na dodatek ograniczy to jeszcze bardziej wolność mediów, o którą Polacy tak długo walczyli. (…) Wzywamy polski rząd do zastanowienia się przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na nasze długoletnie stosunki „  – piszą przedstawiciele Republikanów i Demokratów.

źródło: https://www.wirtualnemedia.pl;  ruchkod.pl

Czytaj też:

Energylandia i kolejka Ekipy nie dla wszystkich. Niepełnosprawną dziewczynkę z Kąclowej wyproszono z wagonika

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.