Nowy Sącz: Dziś znów zakaz używania kominków

Nowy Sącz: Dziś znów zakaz używania kominków

Po raz kolejny tej jesieni dla Nowego Sącza wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące zanieczyszczenia powietrza. W związku z tym na terenie miasta obowiązuje zakaz używania kominków. Ponadto władze zobowiązane są do prowadzenia intensywnych kontroli, aby zapobiegać spalaniu odpadów.

Dziś w Nowym Sączu przekroczony może zostać dopuszczalny poziom pyłu PM10, ze względu na zwiększoną emisję zanieczyszczeń związaną z trwającym sezonem grzewczym oraz niekorzystne warunki meteorologiczne.

W związku z tym w mieście nie wolno używać kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno, jak kozy, czy piece kaflowe, jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła.

Ostrzeżenie obowiązuje dzisiaj od godz. 06.00 do 24.00.

Aby zadbać w tym czasie o swoje zdrowie, należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, zwłaszcza kiedy odczuwa się pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła, ale także ograniczyć wietrzenie pomieszczeń.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza, czyli dzieci i młodzież, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, a także zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze. U chorych na astmę dolegliwości mogą się nasilić.

Sądecczyzna: w smogowe dni będzie zakaz palenia w kominkach. Tak zdecydowali radni województwa

fot. ilustr. pixabay