Nowy Sącz dostał ponad 4 mln złotych dofinansowania. Będzie bardziej ekologicznie

Nowy Sącz dostał ponad 4 mln złotych dofinansowania. Będzie bardziej ekologicznie

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowy Sączu otrzyma 4 113 391 zł dotacji ze środków europejskich na projekt budowy instalacji wykorzystujących biomasę do produkcji energii. Jak przekonuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, inwestycja ta pozwoli także zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, ograniczając tym samym efekt cieplarniany.

– Wykorzystanie biomasy do produkcji energii cieplnej bądź elektrycznej jest korzystne zarówno z punktu widzenia ochrony środowiska, jak i interesów gospodarki narodowej, gdyż Polska posiada bogate zasoby biomasowych surowców naturalnych: drewna z lasów i słomy z upraw rolniczych. Wykorzystywanie (spalanie) biomasy ogranicza emisję substancji szkodliwych do atmosfery, a także wnosi lepszy niż przy użyciu paliw kopalnych bilans emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto zbieranie i pożytkowanie biomasy pozwala efektywnie wykorzystywać (nie marnotrawić) odpady przemysłu leśnego i rolniczego. W razie potrzeby biomasę można też dość swobodnie eksportować lub importować, poprzez giełdy biomasy w sąsiadujących krajach – przekonuje NFOŚiGW.

Koszt całkowity zadania o nazwie ,,Budowa kotła na biomasę o mocy nominalnej 7 MW” wyniesie 13 293 840 zł. Umowa na wsparcie ze strony NFOŚiGW została podpisana w listopadzie. Realizacja inwestycji potrwa do końca 2020 roku. W jej ramach przewidziano budowę kotła wodnego z rusztem ruchomym o mocy cieplnej nominalnej 7 MW opalanego biomasą drzewną. Ma on powstać w istniejącym budynku kotłowni Millenium zlokalizowanej przy ul. Wiśniowieckiego w Nowym Sączu, której właścicielem jest MPEC.

 – Budowa kotła na biomasę objętego wnioskiem o dofinansowanie stanowi pierwszy krok do osiągnięcia przez sieć ciepłowniczą zasilaną z ciepłowni Millenium statusu sieci cieplnej efektywnej energetycznie. Planowany efekt ekologiczny to roczny spadek emisji gazów cieplarnianych o 9 397,76 MgCO2/rok. Produkcja energii cieplnej z nowych mocy wytwórczych instalacji wykorzystujących OZE wyniesie natomiast 24 999,11 MWht/rok – informuje NFOŚiGW.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje łącznie projekty w pięciu miastach kwotą 18 mln złotych.

Reklama