Nowy Sącz. Do 2024 roku koniec problemów z Łubinką? Wkrótce konsultacja społeczna

Nowy Sącz. Do 2024 roku koniec problemów z Łubinką? Wkrótce konsultacja społeczna

Łubinka, Artur Czernecki, potok Łubinka, 30 milionów

– Każde opady powodują przerażenie u mieszkańców, którzy sąsiadują z potokiem Łubinka, bo niejednokrotnie przeżyli powódź – mówi nowosądecki radny Artur Czernecki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2024 roku zakończą się prace związane z regulacją potoku i nowosądeczanie będą mogli odetchnąć z ulgą. Za dwa dni konsultacje w tej sprawie.

Mieszkańcy sąsiadujący z Łubinką mają dość strachu. – Kiedy woda zaczyna się podnosić i nie mieści w korycie, to cofa się i z góry nas zalewa. To jest makabra, zalewa nas z dwóch stron. W ubiegłym roku zalało mi ogród, cieplarnię, studnię, zalało także moich sąsiadów. To była tragedia – wyznaje Elżbieta Drożdż mieszkająca w sąsiedztwie potoku.

Po powodziach, które w ubiegłym roku poważnie dotknęły sąsiadów Łubinki, Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca wraz z sądeckimi radnymi Iloną Orzeł i Arturem Czerneckim zadeklarowali pomoc dotyczącą regulacji potoku. Na ten cel zabezpieczono 30 milionów złotych.

– Najważniejszą osobą, do której się zwróciliśmy, aby ulżyć mieszkańcom, był śp. Józef Leśniak i jemu się należy pamięć. Przez rok do swojej śmierci koordynował prace dotyczące regulacji potoku Łubinka – zaznaczył podczas konferencji prasowej Artur Czernecki.

Ruszają konsultacje

,,Wody Polskie” zapraszają zainteresowanych mieszkańców Nowego Sącza z sąsiedztwa Łubinki, a także instytucje na konsultacje dotyczące opracowania koncepcji i przygotowania dokumentacji geologicznej i geodezyjnej. Odbędą się one 18 sierpnia o godzinie 16.00 w ratuszu w Miasteczku Galicyjskim (ul. Lwowska 26). Jak zaznacza radna Iwona Orzeł, nie wiadomo czy zabezpieczone środki wystarczą na całą inwestycję, jednak ważne jest zrobienie kolejnego kroku.

– Nie wiemy, czy te konsultacje zdołają się odbyć, to jest bardzo krótki termin. Natomiast mamy świadomość tego, że tutaj pojawią się sytuacje konfliktowe, więc będziemy chcieli zaangażować się, pomóc mieszkańcom i temu żebyśmy weszli w kolejny etap inwestycji. Tutaj od mieszkańców bardzo dużo zależy, stąd nasz apel do nich, aby dali z siebie wszystko, zrozumieli ten temat, starali się pójść na kompromis. Chcemy, by ta inwestycja mogła pójść dalej – zaznacza radna Ilona Orzeł.

Z koncepcją regulacji potoku można się również zapoznać w Urzędzie Miasta Nowego Sącza od 11 sierpnia do 1 września, w siedzibie Zarządu Zlewni w Nowym Sączu (Naściszowska 31) oraz elektronicznie pod linkiem: koncepcja inwestycji.

Czytaj także: DK75. Zderzenie karetki z osobówką. Trzy osoby w szpitalu

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama