Nowy Sącz: chcą ożenić disco i folk i zorganizować festiwal za 300 tysięcy

Nowy Sącz: chcą ożenić disco i folk i zorganizować festiwal za 300 tysięcy

Pierwszy Sądecki Disco Polo Folk Festival to jeden z projektów tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Według pomysłodawców taki festiwal wzbogaci ofertę kulturalną Nowego Sącza i będzie promował miasto. Projekt opiewa na kwotę 300 tysięcy złotych plus – wyceniony na 50 tys. zł – pokaz sztucznych ogni. Z jakim odzewem sądeczan spotka się pomysł organizacji takiego wydarzenia? Początek głosowania na projekty w sobotę, 30 września. 

– Jeśli chcecie, żeby w Nowym Sączu zagrał pewnego pięknego dnia Akcent Polska z Zenkiem Martyniukiem albo Piękni i Młodzi albo Bayer Full, to zagłosujcie na projekt „I Sądecki Disco Polo Folk Festival”. Mamy nadzieję, że wygramy głosowanie i  festiwal przeistoczy się w cykliczną imprezę! – zachęca jeden z pomysłodawców, sądecki aktywista Bartłomiej Orzeł.

W opisie zadania czytamy: „Projekt zakłada organizację dwudniowego festiwalu muzycznego -pierwszego Sądeckiego Disco Polo Folk Festiwal (jeden dzień przeznaczony na zespoły folklorystyczne i promocję kultury lachowskiej, a drugi dzień na festiwal disco-polo z gwiazdami tego gatunku muzyki”. Gwiazdą wieczoru miałby zostać Zenon Martyniuk. Jeśli nie będzie to możliwe zaplanowano udział zespołów rezerwowych: Piękni i Młodzi i Bayer-Full lub innych. Dodatkowo na festiwalu miałaby wystąpić lokalna gwiazda  – Kordian lub Magik Band oraz 2-3 młode zespoły wyłonione w castingu.

Orzeł zamieścił na Facebooku post promujący pomysł, pod którym wywiązała się pełna emocji dyskusja.

– Szczerze proponuję nie łączyć tych dwóch haseł „folk” i „disco-polo”. To kompletnie dwa różne światy i zupełnie różna publiczność. To tak jakby zrobić festiwal piosenki satanistyczno-religijnej – uważa np. Wojciech Knapik, pomysłodawca i główny organizator festiwalu muzyki bałkańskiej Pannonica.

– Chcieliśmy zwiększyć szanse na zwycięstwo festiwalu folkowego, dokładając festiwal disco-polo. Może teraz, na etapie głosowania, wyszło to dość nieporadnie, bo chcieliśmy jedną nazwę dla wszystkiego, ale można to potraktować jako dwa osobne festiwale. Nie jest powiedziane, że koncerty muszą się odbyć dzień po dniu (mogą np. tydzień po tygodniu). To wszystko zależy od wydziału, który się tym będzie zajmował – tłumaczy Orzeł.

Z kolei były radny, Artur Czernecki, przewodniczący Zarządu Osiedla Falkowa, uważa, że w Budżecie Obywatelskim powinny znajdować się projekty dotyczące inwestycji trwałych. Sam zgłosił pomysł wykonania oświetlenia w pobliżu pasów na ul. Lwowskiej.

– Rozumiem chęci zagospodarowania czasu wolnego artystów, ale czy przypadkiem nie ma  w Sączu ważniejszych celów? Każdy ma prawo do swoich inicjatyw i to szanuję – mówi.

– My na osiedlu zgłosiliśmy do budżetu wykonanie oświetlenia nad przejściami dla pieszych na ul. Lwowskiej oraz budowę parkingu przy Lasku Falkowskim. Uważamy, że będzie to służyć wszystkim mieszkańcom na lata – uważa Czernecki.

Z jakim odzewem sądeczan spotka się pomysł organizacji I Sądeckiego Disco Polo Folk Festiwalu? Początek głosowania w sobotę, 30 września.

Czytaj też: Nowy Sącz: Znamy listę projektów tegorocznego Budżetu Obywatelskiego 

Fot. Ilustracyjne – pixabay

 

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama