Nowy Sącz: Arkadiusz Mularczyk i wiceszef słowackiego MSZ rozmawiali o współpracy

Nowy Sącz: Arkadiusz Mularczyk i wiceszef słowackiego MSZ rozmawiali o współpracy

polityka, mularczyk, Nowy Sącz, Piwniczna

W Nowym Sączu odbyło się spotkanie Wiceministra Spraw Zagranicznych Arkadiusza Mularczyka z Andrejem Stančíkiem, który tę funkcję sprawuje w Słowacji.

O relacjach polsko – słowackich mówimy nie tylko w stolicach, ale także w obszarze przygranicznym. Za nami pierwsza część polsko-słowackich konsultacji, które odbyły się w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu. Wraz z Ministrem MSZ Słowacji rozmawialiśmy o wspólnym podejściu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, współdziałaniu na rzecz zapewnienia odpowiedniego wsparcia politycznego, finansowego, wojskowego i humanitarnego dla Kijowa, a także w zakresie wzmacniania wschodniej flanki NATO. Omówiliśmy także najważniejsze kwestie dotyczące współpracy regionalnej, w tym w takich formatach jak Inicjatywa Trójmorza, czy Grupa Wyszehradzka – mówi Arkadiusz Mularczyk.

Słowacki polityk podziękował za zaproszenie do Nowego Sącza, podkreślał bardzo dobrą współpracę z Polską i jej znaczenie dla wsparcia walczącej z Rosją Ukrainy. Wspomniał również o 20. rocznicy nawiązania współpracy pomiędzy województwem małopolskim, a krajem preszowskim.

– Jestem zaszczycony, że mogę spotykać się z Polakami, którzy są nie tylko naszym sąsiadem, a także sojusznikiem i przyjacielem – mówił Andrej Stančík.

Konsultacje odbyły się  nie tylko przy stole. Po spotkaniu w starostwie politycy udali się do Piwnicznej-Zdroju.

Widzimy pole do zwiększenia wysiłków w zakresie rozbudowy połączeń infrastrukturalnych w obszarze transgranicznym – oświadczył Mularczyk.

W konsultacjach udział wzięli: ze strony polskiej: Minister Arkadiusz Mularczyk, Ambasador RP w Bratysławie Krzysztof Strzałka, Kierujący Departamentem Polityki Europejskiej MSZ Patryk Błaszczak i Barbara Jabrzyńska-Fijołek Departament Polityki Europejskiej MSZ, I sekretarz ds. Słowacji. Ze strony słowackiej: Minister Andrej Stančík, Ambasador Republiki Słowackiej w Warszawie Andrea Elscheková Matisová, Dyrektor Departamentu Europy Środkowej MSZ Ladislav Babčan, Zastępca Ambasadora SK w Warszawie Martin Cimerman, Konsul Generalna Zlata Šipošová.

zdjęcia Adrian Maras i archiwum A. Mularczyka

fot. Adrian Maraś

czytaj także: Nad ranem odnaleziono 15-latkę. Była wyziębiona. „Zachodziło zagrożenie utraty życia”

 

Share on twitter
Share on facebook