Nowy Sącz: Spotkanie z kulturą łemkowską – 70. rocznica Akcji Wisła

Nowy Sącz: Spotkanie z kulturą łemkowską – 70. rocznica Akcji Wisła

2 lipca (niedziela) społeczność Sądeckiego Sztetlu zaprasza na wydarzenia związane z 70. rocznicą Akcji Wisła. W 1947 r. wysiedlono z Sądecczyzny ludność łemkowską.

– Chcemy aby ta rocznica była okazją do spotkania z historią Łemków – zapowiada Łukasz Połomski z Sądeckiego Sztetlu.

O godz. 8.30 w Cerkwi św. Dymitra znajdującej się na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego (ul. Długoszowskiego 83 b) odbędzie się liturgia greckokatolicka w intencji pojednania, wybaczenia win i pokoju na świecie.

O godz. 18. w Domu Historii przy ul. Pijarskiej 21 w Nowym Sączu odbędzie się promocja książki etnografa Antoniego Kroha „Za tamtą górą” oraz spotkanie z autorem. Książka ta to opowieść o Łemkach, od wieków żyjących w Beskidzie Sądeckim i Niskim, w latach 1945–1946 przesiedlonych w trybie „dobrowolno-przymusowym” na Ukrainę, zaś w 1947 roku, podczas akcji „Wisła”, deportowanych i rozproszonych na Ziemiach Zachodnich. Czytamy o tych, którym z niemałym trudem udało się wrócić, choć już nie na swoje, o odnajdywaniu się w nieprzyjaznych realiach PRL, pierwszych koncertach zespołu „Łemkowyna”, łemkowskich zlotach – Watrach, przywiązaniu do tradycji, kultury, języka. Autor pisze o sprawach nieprostych – lustro łemkowskie odbija także polskie problemy.

***

Antoni Kroh – Do najważniejszych prac urodzonego w Warszawie etnografa, tłumacza i badacza, który przez wiele lat pracował w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu należy książka Sklep potrzeb kulturalnych (pierwsze wydanie 1999) oraz nowe tłumaczenie Losów dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej Jaroslava Haška (2009).

Pracował w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem (1967-1970) i Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Organizował karpackie konkursy sztuki ludowej, był komisarzem wystaw Łemkowie, Duchy epoki, czyli pierwsza wojna światowa trwa do dziś, Spisz (przygotowywanych wspólnie z Barbarą Magierową). Jest współpracownikiem pisma Instytutu Sztuki PAN „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa. Antropologia kultury–etnografia–sztuka”, był wykładowcą Collegium Civitas.

Laureat Nagrody im. ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki autor” (2014), Nagrody im. Romana Reinfussa za „szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w Małopolsce” (2014) i Nagrody im. księdza Józefa Tischnera (2015).

Fot. Sądecki Sztetl, Lubimyczytać.pl

Reklama