Nowy Sącz. 40 lat szkoły, która przygotowuje do służby Polsce [ZDJĘCIA]

Nowy Sącz. 40 lat szkoły, która przygotowuje do służby Polsce [ZDJĘCIA]

Zespół Szkół nr 2 imienia Sybiraków świętuje 40. jubileusz.  Najbardziej widowiskowa część dzisiejszych uroczystości odbyła się na nowosądeckim rynku. Podczas uroczystego apelu 40-lecia, najmłodszy rocznik Strzelców i uczniów złożył przysięgę.

Dyrektor szkoły  Sławomir Szczerkowski z satysfakcją informuje, że tegoroczna rekrutacja pozwoliła na uruchomienie dziesięciu pierwszych klas, w tym siedmiu klas mundurowych. U „Sybiraków” można uczyć się w trzech klasach przygotowania wojskowego, dwóch przygotowujących do służby w Straży Granicznej oraz w klasie policyjnej, ratowniczej lub w branżowym oddziale wojskowym . Jak wspomina dyrektor – najważniejszym wyzwaniem przed jakim stanęła szkoła w minionym ćwierćwieczu była przeprowadzka.

Szkoła rozrosła się do rozmiarów, które wymusiły zmianę siedziby. Osobiście przeprowadzałem ją z ulicy Podhalańskiej na Królowej Jadwigi. Dziś mamy tysiąc uczniów, do tego dochodzi kadra… Osiągnęliśmy maksimum możliwości wykorzystania naszej bazy lokalowej, więc nie jesteśmy już w stanie uruchomić więcej klas. Aby uświadomić sobie jak nam szkoła „urosła”, wystarczy wyobrazić sobie, że w 2005 roku, gdy powoływano do życia pierwszy rocznik „mundurowy” była to jedna klasa. Dziś mamy ich siedem – powiedział.

Z okazji jubileuszu 40-lecia szkoły ukazała się okolicznościowa płyta z pieśniami i piosenkami patriotycznymi w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego F.O.C.H. Opiekunami zespołu są nauczyciele – Anna i Jarosław Kuśnierz.

zdjęcia: Adrian Maraś

Czytaj też:

Rząd przedłuży kontrole na granicy ze Słowacją o następne 20 dni – do 2 listopada