Nowy kierunek na PWSZ – lingwistyka dla biznesu

Nowy kierunek na PWSZ – lingwistyka dla biznesu

4 stycznia Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu uzyskała uprawnienia do wprowadzenia do programu nauczania nowego kierunku – lingwistyki dla biznesu, która będzie prowadzona przez Instytut Języków Obcych. Oznacza to, że obecnie uczelnia oferuje 13 kierunków na pierwszym poziomie kształcenia oraz pięć na drugim.

– Informacja o uzyskaniu uprawnień dla nowego kierunku lingwistyka dla biznesu ucieszyła nas wszystkich – mówi dr Monika Cetnarowska – Madej, dyrektor Instytutu Języków Obcych. – Jest to ogromne wyróżnienie tym bardziej, że zgodę uzyskaliśmy za pierwszym razem, co nie zdarza się często. Ponadto jesteśmy jedyną szkołą zawodową w Polsce, która będzie posiadać taki kierunek i trzecią uczelnią w ogóle  – podkreśla dyrektor Instytutu Języków Obcych.

Lingwistyka dla biznesu to połączenie nauki języków obcych z naukami ekonomicznymi oraz naukami o zarządzaniu. Plan studiów przewiduję naukę dwóch języków obcych spośród trzech nauczanych dotychczas, czyli j. angielskiego, j. niemieckiego i j. rosyjskiego, choć oczywiście w przyszłości możliwa będzie nauka także innych języków. – Pierwszy z wybranych języków będzie językiem wiodącym, będzie on na poziomie C1, zaś drugi język na poziomie B2. Będziemy uczyć zarówno języka ogólnego, jak i branżowego. A jeśli język branżowy to język biznesowy, ekonomiczny, prawniczy stąd też wprowadzenie takich przedmiotów jak korespondencja handlowa, komunikacja językowa w biznesie, szeroko rozumiane tłumaczenia – pisemne i ustne, w tym tłumaczenia symultaniczne. Studentom w nauce pomagać będzie najpopularniejszy program do nauki tłumaczeń Trados.

Jeśli chodzi o nauki ekonomiczne przewidywanych jest 400 godzin takich przedmiotów jak mikro i makroekonomia, zarządzanie, marketing, finanse, rachunkowość, międzynarodowe stosunki gospodarcze, prawo podatkowe, prawo gospodarcze czy przedsiębiorczość. Przewidziane będą także praktyki zawodowe w liczbie 480 godzin.

Oprócz wiedzy ekonomicznej czy biznesowej studenci będą mieli także okazję zapoznać się z różnymi elementami kultury danego kraju czy regionu, tak aby móc skutecznie prowadzić negocjacje.

Absolwenci studiów pierwszego stopnia z lingwistyki dla biznesu będą mogli podjąć studia magisterskie na kierunkach ekonomicznych i filologicznych. Uczelnia zapewni także studentom bogaty program wymian międzynarodowych, oraz kontakty z różnymi zakładami pracy.

Fot. J.Z. 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama