Nowe zasady wychodzenia. Osoby niepełnoletnie tylko pod opieką dorosłych, zamknięte parki, plaże

Rząd wprowadził kolejne ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa. Od 1 kwietnia wejdą w życie między innymi nowe zasady dotyczące wychodzenia na zewnątrz. Za ich złamanie grozi kara od 5 do nawet 30 tysięcy złotych.

Do odwołania obowiązywać będzie zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad, ogrodów botanicznych, zoologicznych i innych terenów zielonych pełniących funkcje publiczne.

– Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie – wyjaśniają przedstawiciele rządu.

Wprowadzono także zakaz korzystania z rowerów miejskich.

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

Wciąż obowiązuje zakaz wychodzenia z domu z wyjątkiem dojazdu do pracy, wolontariatu na rzecz walki z COVID-19, czy załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego, jak wyprowadzanie psa, czy niezbędne zakupy.

Dziś dodatkowo wprowadzono ograniczenie wychodzenia z domu dzieci i młodzieży, która nie ukończyła 18 roku życia. Osoby niepełnoletnie będą mogły przebywać na ulicy tylko pod obecność rodzica, prawnego opiekuna lub innej dorosłej osoby.

Minimalna odległość między pieszymi to 2 metry

Piesi będą musieli zachować pomiędzy sobą co najmniej 2-metrową odległość. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Z obowiązku wyłączeni są tylko rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia) oraz osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Limit pasażerów również w pojazdach prywatnych przewoźników i w zorganizowanym dowozie

Obecnie w transporcie publicznym obowiązuje ograniczenie liczby pasażerów do połowy miejsc siedzących w pojeździe. Od czwartku, 2 kwietnia, ta zasada dotyczyć będzie także transportu prywatnego za wyjątkiem samochodów osobowych.

– Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników – informują przedstawiciele rządu.

listę wszystkich ogłoszonych dziś zasad i ograniczeń znajdziecie w artykule poniżej.

Z ostatniej chwili: rząd wprowadza kolejne obostrzenia na czas epidemii

fot. pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.