Nowe pracownie w Centrum Kształcenia Zawodowego w Nowym Sączu

Nowe pracownie w Centrum Kształcenia Zawodowego w Nowym Sączu

Pomimo pandemii koronawirusa w Nowym Sączu powstają nowoczesne pracownie kształcenia zawodowego.

– Stawiamy na jakość w praktycznym kształceniu – mówi dyrektor Centrum Marek Aleksander – co nobilituje nas do wyposażenia uczniów w umiejętności zgodne z oczekiwaniami lokalnego rynku pracy kształcąc w systemie zbliżonym do rzeczywistych warunków pracy.

Centrum pozyskało wyposażenie do nowych pracowni zawodowych. Nowoczesna pracownia obrabiarek sterowanych numerycznie została wyposażona w tokarkę CNC Venus 200 oraz ploter laserowy LaserTEC CL 9060. Pracownia ta przeznaczona jest do nauki programowania  i obsługi  obrabiarek (tokarek oraz frezarek) pracujących w systemach  Sinumerik oraz Fanuc. W początkowym etapie uczniowie uczą się projektowania w powszechnie stosowanym w przemyśle oprogramowaniu SolidWorks. Ponadto, mają do dyspozycji stanowiska komputerowe oraz trenażery do programowania obróbki wyrobu i przeprowadzenia symulacji, a następnie wykonują go na obrabiarce. Nabywają umiejętności w zakresie obsługi oraz użytkowania maszyn. Wkrótce planowane jest otwarcie tej nowoczesnej pracowni.

Dzięki unijnym dotacjom doposażono też inne pracownie, w tym elektrohydrauliki, elektropneumatyki, internetu rzeczy, metrologii, elektroniki użytkowej, teleinformatyki i informatyki. Jak nam powiedział dyrektor – bardzo ważne jest aby indywidualizować proces nauczania, stąd uczniowie pracują przy stanowiskach max w zespołach dwuosobowych. Praktyczne umiejętności pozwolą uczniom projektować, wykonywać i eksploatować systemy techniczne.

Dyrektor zaznacza, że urządzenia są na tyle współczesne, że pozwalają również na wykorzystywanie ich w sposób zdalny. Większość może być programowania i eksploatowana poprzez sieć, więc uczeń jest w stanie z dowolnego miejsca na nich pracować. Defacto lockdown wymusił na Placówce zmianę sposobu pracy na urządzeniach, co pozwoliło pokazać uczniom nowe możliwości i nowy sposób administrowania różnych systemów.

Ciągły rozwój i dodatkowa oferta szkoleniowa CKZ w Nowym Sączu pozwolą na wypracowanie modelu współpracy systemu edukacji z gospodarką. Zapewnia korzyści trzem grupom: uczniom i innym uczestnikom kursów, przedsiębiorcom oraz miastu. Dla uczestników szkoleń będzie oznaczać to nabycie praktycznych umiejętności zawodowych w powiązaniu z oczekiwaniami nowoczesnej gospodarki. Z kolei, bezpośrednią korzyścią dla pracodawców będzie lepsze przygotowanie obecnych lub przyszłych pracowników. Miasto zwiększy możliwość bieżącego dostosowywania oferty kształcenia do potrzeb gospodarki. Lepsze dopasowanie popytu i podaży na pracę skutkować powinno niższym poziomem bezrobocia i doprowadzić do wzrostu poziomu i jakości życia w regionie. Aby sprostać wyzwaniom rynku pracy Placówka dodatkowo w ubiegłym roku szkolnym przyjęła do realizacji innowację pedagogiczną z zastosowaniem symulacji Lean Management. To pozwala uzupełnić kształcenie zawodowe ucznia o zespół uniwersalnych kompetencji społecznych, które mogą wykorzystać w każdym środowisku pracy. W praktyce przemysłowej koncepcja lean management obejmuje strategię działania i szereg narzędzi, które pozwalają na doskonalenie procesów i rozwój osobisty pracowników.

Warto również podkreślić, że w ubiegłym roku Placówka wdrożyła normę ISO w zakresie projektowania, organizowania i realizowania usług edukacyjnych oraz szkoleniowych w obszarze zawodowym, potwierdzająca możliwość świadczenia wysokiej jakości usług szkoleniowych. Dyrektor podkreśla, że wysoka jakość nauczania jest możliwa głównie dlatego, że kadra nauczycielska posiada odpowiednie kwalifikacje i kompetencje. Są to przede wszystkim praktycy ściśle współpracujący z przemysłem i równocześnie pasjonaci, którzy swoimi pasjami pozytywnie „zarażają” uczniów.

 

 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama