Nowe oszustwo „na Pocztę Polską”

Nowe oszustwo „na Pocztę Polską”

W sieci pojawiło się nowe oszustwo „na Pocztę Polską”, którego celem jest wyłudzenie danych karty płatniczej – ostrzega CSIRT NASK. Użytkownicy mailem otrzymują link do strony naśladującej operatora pocztowego – dodano.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (CSIRT NASK) dostał zgłoszenia od użytkowników, którzy drogą mailową otrzymali link do strony naśladującej operatora pocztowego pod nazwą „Pocztowy Polska” – poinformowano we wtorkowym komunikacie.

Jak podano, po naciśnięciu przycisku „Śledź swoje zamówienie” użytkownik wybiera termin dostawy, a następnie przenoszony jest na inną witrynę, na której zaproszony jest do dokonania płatności. Otrzymuje tam też informację, że przystępuje do „programu partnerskiego” z cykliczną „opłatą członkowską”, tymczasem w rzeczywistości jest to panel wyłudzający dane karty płatniczej – wyjaśniono.

W komunikacie przypomniano również o innych oszustwach, m.in. o kampanii dystrybuującej szkodliwe oprogramowanie wykorzystujące logo banku PKO BP.

Jak wyjaśniono, fałszywa wiadomość zawiera w polu nadawcy adres [email protected] i informuje o rzekomym wyciągu za okres wskazany w treści, dodanym w formie załącznika. „W załączniku wiadomości znajduje się archiwum RAR zawierające szkodliwy plik wykonywalny. Plikiem tym jest oprogramowanie o nazwie GuLoader, którego zadaniem jest weryfikacja, czy środowisko, w którym został uruchomiony, jest prawdziwym systemem, a następnie pobranie i instalacja właściwego ładunku. Najczęściej jest nim szkodliwe oprogramowanie wyspecjalizowane w wykradaniu informacji z zainfekowanych komputerów (tzw. stealer)” – podano.

Dodano, że GuLoader ma zaimplementowane różnorodne techniki mające zapobiegać uruchomieniu w kontrolowanym środowisku oraz utrudniać detekcję przez oprogramowanie antywirusowe. W efekcie często nie jest przez takie oprogramowanie identyfikowane jako plik szkodliwy.

Podstawą działającego w NASK Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (CSIRT – Computer Security Incident Response Team) jest ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, implementująca do polskiego prawa dyrektywę w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii (tzw. dyrektywę NIS).

(PAP)

 

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama