Nowa wystawa w muzeum: Alfred Długosz. Malarstwo

Już w najbliższy poniedziałek 9 lipca w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach nastąpi otwarcie nowej wystawy czasowej pt. Alfred Długosz. Malarstwo. Wystawa będzie dostępna do końca sierpnia.

dts

Miałem szczęśliwe życie, ja byłem artystą, malarzem” – to były ostatnie słowa Alfreda Długosza, jakie wypowiedział. Na wystawie w muzeum PTTK goście będą mogli obejrzeć prace malarskie z cyklu Kosmos, Czarny czy Gorlice.

Długosz urodził się w Krzeszowicach w 1877 roku. Pochodził z rodziny naftowców. Ze względów zdrowotnych (ropa wywoływała u niego alergię) nie mógł kontynuować rodzinnych tradycji w przemyśle naftowym. Ukończył prawo. Pracował w Wiedniu i we Lwowie. Do Gorlic przeniósł się w 1940 roku, będąc już na emeryturze. Zaczął tworzyć w wieku 81 lat. Malował i rzeźbił. Zmarł w 1972 roku w Gorlicach. Jako krewny Władysława Długosza został pochowany w rodzinnym grobowcu w Siarach. Długosz zaliczony został do grona gorlickich artystów. Jest jednym z najwybitniejszych nieprofesjonalnych twórców naszego regionu. W ciągu 14 lat namalował ok. 3000 obrazów oraz wykonał kilkaset rzeźb. Swoje prace prezentował na 23 indywidualnych wystawach , a w ponad 100 brał udział. Gorlicki Klub Sztuki uznał Alfreda Długosza za swojego patrona. Jego imieniem została także nazwana dorocznie przyznawana nagroda dla najlepszego artysty nieprofesjonalnego fundowana przez Burmistrza Gorlic.

Źródło: Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach

dts

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.