Niezwykły Tydzień Frani. Niezwykły dzień Pani Jadwigi Marzec

Autor: Jadwiga Marzec, tytuł: “Niezwykły tydzień Frani”, miejsce akcji : Nowy Sącz ! W piątek w Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu, odbyła się premiera książki sądeckiej autorki .

Gratulacje, kwiaty, tort – było uroczyście. Nowy Sącz jest dla autorki miejscem wyjątkowym. Spędziła w tym mieście większość swojego życia i dokładnie teraz, we wrześniu, mija 40 lat od kiedy zamieszkała tutaj i pokochała to miejsce. Sądecczyzna jest – jak sama powiedziała – jej miejscem na ziemi, a uczucia związane z Nowym Sączem, znalazły wyraz właśnie w książce. Silnym bodźcem i inspiracją do napisania książki były między innymi liczne jubileusze obchodzone w tym roku: 725-lecia Miasta czy 50- lecia Święta Dzieci Gór.

Wśród zaproszonych gościli byli znajomi, przyjaciele i rodzina autorki, ale także mnóstwo dzieci. Pojawili się przedstawiciele urzędu miasta i instytucji kulturalnych: Wojciech Piech, Michał Kądziołka, Sławomir Czop, Anna Totoń, Alina Bożyk. Zainteresowanie wydarzeniem było ogromne.

W piękny sposób okazała Pani gest miłości do miasta. Napisała Pani tę książkę w przypływie pięknych emocji, które wiążą się z miastem Nowym Sączem . Dziękuję, że właśnie w ten sposób tę miłość Pani okazała. Jest to duży krok w kierunku budowy tożsamości lokalnej. Wspominając o naszym mieście i sytuując właśnie w Nowym Sączu główną bohaterkę – Franię, przyczyniła się Pani do tego w dużym stopniu. Dziękujemy za ten przykład, który dałam pani innym sądeczanom i twórcom – powiedział Wojciech Piech.

W utworze szczególnie ważną rolę odgrywa Miasteczko Galicyjskie. To tam właśnie rozgrywa się się część akcji książki. Jak powiedział Sławomir Czop, związany z miasteczkiem, w utworze widać siły związek autorki z  regionem i jego historią.

Jadwiga Marzec wspominała, że napisanie książki było jej dziecięcym marzeniem, które w końcu udało się zrealizować. Gdy była małą dziewczynką, chciała być jak Maria Konopnicka. Książki w jej życiu były bardzo ważne, bo ukształtowały wrażliwość i były często towarzyszem samotności.

Na zebranych gości czekało wiele atrakcji. Po oficjalnej części spotkania odbyło się losowanie, w którym do wygrania była książka “Niezwykły tydzień Frani”. Był  quiz przygotowany przez samą autorkę, w którym dzieci odpowiadały na pytania, związane z treścią utworu, krojenie i degustacja tortu, rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejszy rysunek związany z Miasteczkiem Galicyjskim.

Książka jest lekturą nie tylko dla dzieci.  Akcja rozgrywa się w wakacje, które bohaterka książki -Frania wraz z rodzicami i bratem spędza u dziadków w Nowym Sączu. Perypetie głównej bohaterki to historie, które zawierają w sobie głębokie przesłanie i skłaniają czytelnika do refleksji, czasem odpowiadają na trudne pytania.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.