Niezapomniane wakacje sądeczan. Od lata na wsi po Himalaje

Marek Rylewicz, dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej:

Wakacje na wsi u dziadków to okres, którego wspomnienie przywołuje zawsze mój uśmiech. Wspaniałe czasy – radość i beztroska! Dla dziecka z bloku była to doskonała odskocznia. Mimo surowych warunków i braku udogodnień, które miałem na co dzień, nie mogłem się doczekać kolejnego wyjazdu na wieś. Upalne dni spędzane od rana do nocy na zewnątrz, spanie na sianie, wycieczki nad rzekę, ogniska i zabawy w podchody w pobliskim lesie. Nie siedzieliśmy, tak jak dziś, przed telewizorem lub komputerem. Nigdy się nie nudziliśmy! Każdy dzień był nowym wyzwaniem. Do dziś pamiętam smak przygotowywanych przez babcię potraw, poranną rosę czy zapach świeżo upieczonego chleba. Najbardziej utkwiły mi w pamięci drugie śniadania i kolacje, jedzone przy dużym stole na łące przed domem. Uwielbiałem deszcz – z niecierpliwością czekałem na kałuże, po których skakałem do utraty tchu. Nie zapomnę też jazdy wozem drabiniastym, pilnowania koni czy pasienia krów. Jednego lata mianowałem się reżyserem i zmusiłem kuzynostwo i wakacyjnych kolegów do zorganizowania inscenizacji do piosenki „Płonie ognisko w lesie”. Pamiętam zamieszanie związane z organizacją wystąpienia, ogólne podekscytowanie i nasz wspólny śpiew.

wsb3

Chętnie wracam wspomnieniami do tamtych pięknych chwil.

Maciej Zaremba, przewodnik PTT:

– Przyznam, że temat moich ulubionych wakacji to temat wyjątkowo dla mnie trudny. Od ponad 50 lat jeżdżę po Europie, a czasem i poza nią, jako przewodnik. Ponieważ jest to praca, trudno tego rodzaju wyjazdy nazwać wakacjami. No, ale pieniądze zarobione za oprowadzanie grup po rozmaitych zakątkach, przeznaczałem na prywatne wyjazdy do egzotycznych krajów. I tak uzbierało się aż 108 państw, na wszystkich kontynentach. Który pobyt najmilej wspominam? (…)

To tylko fragment tekstu. Całość przeczytasz w „Dobrym Tygodniku Sądeckim” – numer do pobrania za darmo jednym kliknięciem:

MAGIK MAŁA
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]