Niedzielski: kościoły są otwarte tak jak sklepy, kontrole wszędzie takie same

Niedzielski: kościoły są otwarte tak jak sklepy, kontrole wszędzie takie same

Kościoły są otwarte na takich samych zasadach jak sklepy, przestrzeganie obostrzeń przeciwepidemicznych będzie kontrolowane jednakowo we wszystkich obiektach – powiedział w minister zdrowia Adam Niedzielski.

 Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wypowiedzi dla mediów po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Sejmie w Warszawie, 20 bm. (kf) PAP/Radek Pietruszka

Minister wziął w sobotę udział w posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. „Jeżeli chodzi o kwestię kościołów, to tutaj mamy te same normatywy, te same standardy, które dotyczą również sklepów, które cały czas są otwarte” – powiedział Niedzielski pytany o sugestie ekspertów, których zdaniem należałoby kościoły zamknąć, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Przypomniał, że w kościołach i w sklepach może przebywać jedna osoba na 15 mkw. „I tak jak z całą stanowczością będzie to przestrzegane i weryfikowane w sklepach, również będziemy weryfikowali to w przypadku kościołów” – zapewnił. „Wszystkie obiekty, bez wprowadzania jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na charakter, będą w ten sam sposób kontrolowane” – dodał.

Na pytanie o pomoc dla przedsiębiorców branży hotelarskiej rzecznik rządu Piotr Muller odparł, że „w ostatnim czasie premier Mateusz Morawiecki ogłosił dodatkowe wsparcie, jeżeli chodzi o kwestie związane z przedsiębiorcami”. Dodał, że z jednej strony jest to tarcza finansowa PFR, „kierowana w szczególności do branży hotelarskiej, gastronomicznej”, z drugiej „rozwinięcie mechanizmu finansowania z pierwszej tarczy”, który przewiduje umorzenie części subwencji i rozszerzenie tarczy branżowej. Odesłał do strony internetowej PFR, na której – powiedział – można sprawdzić, „jaka konkretnie restauracja, jaki konkretnie hotel w każdym powiecie otrzymał wsparcie finansowe i w jakiej wysokości”. W posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego od przewodnictwem premiera wzięli udział także m.in szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, wicepremier Jarosław Kaczyński, szef MSWiA Mariusz Kamiński i marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły 26 405 nowych zakażeń koronawirusem; 349 osób zmarło – Od początku epidemii w Polsce zdiagnozowano ponad 2 mln chorych na COVID-19.

(PAP); Jakub Borowski brw/ joz

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama