Niebieski marsz w dowód na to, że inność nie wyklucza przyjaźni

Niebieski marsz w dowód na to, że inność nie wyklucza przyjaźni

Dziś ulicami Nowego Sącza, z placu Starej Sandecji na Rynek – przeszedł „Marsz z okazji Światowego Dnia Świadomości o Autyzmie”. Inicjatorką wydarzenia jest Renata Rosłaniec ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną, mama autystycznego, dorosłego już Michała.  

Znakiem rozpoznawczym uczestników marszu był kolor niebieski. Niebieskie czapeczki, koszulki, baloniki… Hasło tegorocznego pochodu to: „Autyzm na całe życie”. Idea – identyczna jak w latach poprzednich: pokazać wszystkim, że ludzie z autyzmem mogą być szczęśliwi, tylko wymagają szczególnej troski. Troski przez całe życie.

Diagnozę: autyzm – słyszy jedno na trzysta dzieci, które będą inne niż wszystkie jako dzieci i później – jako dorośli. Będą wyjątkowe. Wymagające wyjątkowej życzliwości i cierpliwości.

Ludzie z autyzmem mają trudności w rozumieniu zachowań ludzi bez autyzmu. Mogą nie zrozumieć żartów, ironii, metafor, porównań, mimiki twarzy, tonu głosu, gestów. Trudno przychodzi im nawiązywanie swobodnego kontaktu. Niektórzy z nich nie mówią, albo mówią niewiele.

Czasem tak mocno przyzwyczajają się do jednej zabawki, jednej drogi do domu, jednego podkoszulka, jednych butów, że jakakolwiek próba zmiany wywoła ogromny bunt.

Autyzmu nie widać na pierwszy rzut oka. Dziecko z autyzmem może wydawać się po prostu niegrzeczne, samolubne ale to nie tak…  Jego mózg działa po prostu inaczej.

Nie jest prawdą, że ludzie z autyzmem nie potrzebują nawiązywania kontaktów i przyjaźni. Potrzebują, ale nie potrafią tego wyrazić. Nie jest prawdą, że nie potrafią okazać ciepłych uczuć. Robią to po prostu inaczej niż wszyscy.  Zdarza się, że osoby z autyzmem mają ponadprzeciętne zdolności w jakiejś dziedzinie: fotograficzną pamięć, umiejętność szybkiego liczenia…

Uczestnicy dzisiejszego marszu przez kilka godzin bawili się na nowosądeckim Rynku. Było dużo muzyki, tańce, poczęstunek w prezencie od sądeckich pizzerii i mnóstwo radości, w dowód, że inność nie wyklucza bliskości, przyjaźni, miłości.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował Dobry Tygodnik Sądecki

fot. dts24

 

 

Reklama