Niebieski marsz - Światowy Dzień Autyzmu w Nowym Sączu

Ulicami Nowego Sącza przeszedł dziś (niedziela, 2 kwietnia) marsz z okazji Światowego Dnia Autyzmu, zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną"Światełko Nadziei". Korowód wsparli motocykliści, Bractwo Rycerskie Kasztelanii Sandeckiej oraz grupa 4x4.

wsb3
Marsz po raz czwarty zorganizowała Renata Rosłaniec, prezes "Światełka Nadziei".
 - Autyzm to stan, kiedy dziecku ciągle coś przeszkadza. Nie może się ono na niczym skupić. Brzęczenie muchy, ukłucie szpilki - rzeczy, na które nie zwracamy uwagi, w przypadku dzieci autystycznych są nie do zniesienia - tłumaczyła podczas spotkania na Rynku Renata Rosłaniec.
Autyzm jest chorobą neurologiczną. Lekarzom do tej pory nie udało się wykryć ani przyczyn, ani trwałego sposobu leczenia.

Stowarzyszenie Światełko Nadziei propaguje wiedzę o autyzmie, uczy tolerancji i zrozumienia tego schorzenia. Ludzie widząc zachowujące się inaczej dzieci, często zachowują wobec nich rezerwę. Po osobach autystycznych nie od razu widać, że są chore.

- Warto jednak zastanowić się i wziąć pod uwagę, że powodem niecodziennego zachowania może być właśnie autyzm - dodaje Renata Rosłaniec.

Stowarzyszenie działa na terenie całej Polski. Zrzesza osoby z różnym stopniem autyzmu.

- Dla rodzin autystycznych bardzo ważny jest  kontakt z innymi rodzinami, które znają problem od podszewki. Bo choć każdy przypadek autyzmu jest inny, pewne problemy są zawsze takie same. Dlatego wspieramy się wzajemnie, pomagamy sobie w trudnych sytuacjach. Razem cieszymy się z postępów naszych dzieci i razem płaczemy, jeśli coś jest nie tak. Coraz częściej w pomoc angażują się osoby czy instytucje, które na co dzień nie mają z tym problemem nic wspólnego. To cieszy i daje nadzieję, że nasze dzieci będą żyły w świecie, które je zrozumie, a nie osądzi - opowiada Renata Rosłaniec.

W Nowym Sączu dzieci autystyczne uczą się w Szkole Podstawowej nr 6 i nr 8 oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Broniewskiego w Nowym Sączu.

Na sądeckim Rynku z okazji Światowego Dnia Autyzmu odbyła się zabawa integracyjna z konkursami dla dzieci i tańcami.

Fot. Agnieszka Małecka 

HUZAR

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.