Nie żyje sądeczanka Halina Komar. „Rozwijała miłość do języka Esperanto”

Nie żyje sądeczanka Halina Komar. „Rozwijała miłość do języka Esperanto”

Halina Komar, Nowy Sącz

W wieku 85 lat zmarła Halina Komar. Sprawowała funkcję prezesa Oddziału Polskiego Związku Esperantystów w Nowym Sączu. Została wpisana do panteonu edukatorek esperanto. Była też prezesem Centrum Edukacji Międzykulturowej w Nowym Sączu.

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Haliny Komar – prezesa Oddziału Polskiego Związku Esperantystów w Nowym Sączu. Przez wiele lat, w murach Miejskiego Ośrodka Kultury, rozwijała miłość do języka Esperanto. O naszej instytucji zawsze wypowiadała się ciepło i z serdecznością: „To miejsce, gdzie możemy realizować nasze pasje. To miejsce nie tylko społecznie użyteczne ale przyjazne i ciepłe jak rodzinny dom.

– informuje Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu.

Halina Komar działała w Stowarzyszeniu Społeczno – Kulturalnym DOM w Łazach Biegonickich oraz Lokalnej Grupie Działania „Brama Beskidu” w Starym Sączu. Należała do najbardziej aktywnych popularyzatorek języka wymyślonego przez polsko-żydowskiego lekarza Ludwika Zamenhofa. W 2006 roku przejęła z prywatnych rąk ponad stuletnie pismo Pola Esperantisto, które od tej pory jest oficjalnym organem Polskiego Związku Esperantystów.

Msza Święta Żałobna zostanie odprawiona w dniu 17 lutego 2023 roku o godzinie 11:00 w Kaplicy Cmentarnej Nowy Sącz – Biegonice. Różaniec w intencji zmarłej zostanie odmówiony tego samego dnia o godzinie 10:30.

Czytaj także: Trwa walka o życie pięknej Emilii. Potrzebne są pieniądze na zakup zastrzyków, które dają jej nadzieję

Fot: MOKNS

Share on twitter
Share on facebook