Nie zobaczyli istoty z teleskopowymi oczami, ale usłyszeli jej głosy... [DŹWIĘK]

Sowy  mają znacznie lepszy wzrok od człowieka, ale mimo świetnego przystosowania do nocnego trybu życia, nawet one w absolutnych ciemnościach nic nie widzą. Są jedyną grupą ptaków na świecie, których oczy skierowane do przodu, dlatego sowie spojrzenie przypomina ludzkie. Gałki oczne sów są... teleskopowe, a dzięki długiej ogniskowej mają zdolność powiększania obrazu, podobnie jak teleobiektyw.  Tego wszystkiego można było dowiedzieć się dzięki ciekawej akcji sądeckich przyrodników.

wsb3

Załoga Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego zaprosiła wszystkich chętnych sowoholików na wycieczkę do lasu w okolicach Gabonia. Misją wyprawy było tropienie ptaków, które od wielu pokoleń intrygują, ciekawią, kuszą do nocnego wędrowania i odkrywania sekretów dzikiej przyrody.

- To była niezwykła przygoda i było nas naprawdę dużo! Nie udało się nam wprawdzie zobaczyć sów, ale chętnie się do nas odzywały. Najaktywniejsze okazały się puszczyki zwyczajne, zarówno samce jak i samice. Zechciał się nam również zaprezentować słynny "ural", czyli puszczyk uralski. Nie odezwały się niestety wabione przez nas: sóweczka, pójdźka, włochatka i dostojny puchacz. Nasz przewodnik, ornitolog – Pan Tomasz Baziak, tak ciekawie opowiadał, że choć sów nie zobaczyliśmy, to dowiedzieliśmy się o nich bardzo dużo. Wspaniała atmosfera, towarzysząca naszej wyprawie spowodowała, że nie chciało się wcale wracać do domu. Dziękujemy Wszystkim za wspólne wędrowanie, a Nadleśnictwu Stary Sącz za wsparcie naszej wycieczki  - relacjonują organizatorzy spotkania.

Nocne tropienie sów było pierwszą z wypraw z cyklu "WĘDRUJEMY BESKIDAMI". W tym roku pomysłodawcy tej serii wycieczek zapraszają do wspólnego wędrowania pieszo oraz na wyprawy rowerowe i autokarowe których celem będzie między innymi odkrywanie urokliwych zakątków Starego Sącza i Muszyny oraz starych cerkwi Ziemi Sądeckiej.

(artikon)

zdjęcia: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego

NISSANLAT

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.