Nie wszyscy dostali się do wymarzonej szkoły

Nie wszyscy dostali się do wymarzonej szkoły

Rozmowa z Małgorzatą Belską – dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta Nowego Sącza

– Rekrutacja do szkół średnich już się zakończyła?

– Rekrutacja trwa. 23 sierpnia – to ostatni dzień rekrutacji. Wówczas szkoły podadzą ostateczne wyniki informujące o przyjęciach do szkół średnich. Tegoroczna rekrutacja to jednak wiele terminów pośrednich. Najbliższy, zbliżający się już wkrótce termin, to 31 lipca. Tego dnia szkoły podadzą wyniki rekrutacji, które będą efektem prawie trzytygodniowej pracy komisji działających w szkołach. W ostatnich dniach absolwenci szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych potwierdzali swój wybór i dostarczali oryginały dokumentów.

– Media ogólnopolskie donosiły o problemach i dramatach uczniów, którzy mimo wysokich wyników, nie dostali się do wymarzonych szkół. Jak sytuacja wygląda w Nowym Sączu?

– Nowy Sącz nie odbiega pod tym względem od reszty kraju. Tak, to prawda, są osoby z wysokimi wynikami, które mogły nie dostać się do wymarzonej szkoły. Znalazły one jednak miejsce w innej równie dobrej sądeckiej szkole średniej. W Wydziale Edukacji i Wychowania mieliśmy po 10 lipca bardzo gorący czas. Telefony nie przestawały dzwonić. Próbowaliśmy wspomagać uczniów, rodziców i szkoły. Udawało się nam wspólnie odnajdywać najlepsze rozwiązania.

– Większe problemy dotyczyły absolwentów gimnazjów czy klas ósmych?
– Roczniki absolwentów zarówno po szkole podstawowej, jak i gimnazjów były podobne liczebnie. Szkoły przygotowały też taką samą ilość oddziałów zarówno po szkole podstawowej, jak i po gimnazjum.

– Do Nowego Sącza ściągają nie tylko uczniowie z miasta, ale też okolicznych gmin i powiatów. To dobrze, że sądeckie szkoły cieszą się zaufaniem?

– Bardzo dziękuję wszystkim absolwentom za wybór nowosądeckiej szkoły. Tak, to prawda, to wyraz ogromnego zaufania dla dyrektorów szkół, dla samorządu, dla oferty edukacyjnej, którą można w Nowym Sączu otrzymać. Warto w tym miejscu przypomnieć, że 70 proc. wszystkich uczniów szkół klas średnich, to osoby spoza Nowego Sącza.

– Do których szkół w tym roku było najwięcej chętnych?

– Najwięcej kandydatów na jedno miejsce odnotowały I i II Liceum Ogólnokształcące, Ekonom i Gastronom.

– Są uczniowie, dla których zabrakło miejsca w szkole średniej i nie zostali nigdzie zrekrutowani?

– Na chwilę obecną nie posiadamy takich informacji. Przed nami jeszcze miesiąc rekrutacji, w szkołach nadal są wolne miejsca. Osoby zainteresowane daną szkołą proszone są o skontaktowanie z sekretariatem tej szkoły.

– Za kilka tygodni ten podwójny rocznik rozpocznie naukę. Z jakimi trudnościami się zmierzy? Będą lekcje do późnych godzin wieczornych? Przepełnione klasy?

– Jak wynika z danych przekazanych nam przez dyrektorów szkół, szkoły są przygotowane na przyjęcie oddziałów 32-osobowych. Jeśli będzie taka konieczność oraz możliwości lokalowe na to pozwolą, dyrektorzy szkół będą podejmowali decyzje o zwiększeniu liczby uczniów w oddziale. Będą to porównywalne warunki do tych sprzed lat. Obecnie czekam na aneksy do arkusza organizacyjnych. Wówczas poznam godziny pracy naszych szkół. Może się jednak zdarzyć, że uczniowie będą spędzać czas w szkolnych ławkach niestety nawet do godz. 19.

Rekrutacja w 2019 r. prowadzona jest jednocześnie dla dwóch roczników: uczniów, którzy ukończyli nową 8-letnią szkołę podstawową oraz tych, którzy ukończyli trzecią klasę gimnazjalną (ostatni rocznik gimnazjum). Każdą z tych grup dotyczą inne podstawy prawne, dlatego rekrutowane są oddzielnie, do innych typów klas.

W tym roku w Nowym Sączu do ostatniej klasy szkoły podstawowej uczęszczało 751 uczniów, do gimnazjum – 797 (dane wg SIO – Systemu Informacji Oświatowej z września 2018 r.).

W szkołach, w którym organem prowadzącym jest miasto Nowy Sącz, przygotowano 5096 miejsc w klasach pierwszych: 2546 dla absolwentów gimnazjów i 2550 dla absolwentów szkół podstawowych.

Najwięcej oddziałów przygotowano dla uczniów w: Zespole Szkół nr 2 (20 oddziałów, po 10 dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych), Zespole Szkół nr 1 (16 oddziałów, po 8 dla absolwentów GM i SP) i I Liceum Ogólnokształcącym (16 oddziałów, po 8 dla absolwentów GM i SP).

Największym zainteresowaniem cieszyły się: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 (tu na jedno miejsce przypadało 5,16 kandydata po gimnazjum i 5,09 po szkole podstawowej), ZS nr 1 (odpowiednio 4,88 i 4,58 kandydata na miejsce), Zespół Szkół Ekonomicznych (4,45 i 3,92) i I LO (3,38 i 2,91).

Wg danych z https://malopolska.edu.com.pl/wolne miejsca mają jeszcze m.in.:

Elitarne Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu,  IV Liceum Ogólnokształcące Sportowe, IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi w ZS nr 2, Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I stopnia im. św. Józefa Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości, Szkoła Branżowa I stopnia nr 2 w ZS nr 2, Prywatne Technikum Zawodowe w Nowym Sączu.

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama