Nie będzie tradycyjnej kolędy. Biskup tarnowski podjął decyzję

Biskup tarnowski Andrzej Jeż wydał dziś zarządzenie dotyczące wizyt duszpasterskich w diecezji. W tym roku duchowni nie odwiedzą nas w domach na przełomie grudnia i stycznia. Na decyzję główny wpływ ma sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie.

„W tym roku duszpasterskim rezygnujemy z tradycyjnej formy wizyty duszpasterskiej  – od drzwi do drzwi – oraz zbierania jakichkolwiek ofiar z nią związanych. Aby podtrzymać więź wiernych ze wspólnotą parafialną, zapraszamy do kościoła rodziny z poszczególnych rejonów parafii. Msza Święta powinna być ofiarowana w intencji zaproszonych rodzin, obecnych i nieobecnych” – czytamy w zarządzeniu.

Biskup zezwala księżom na binowanie mszy, czyli odprawianie przez jednego duchownego dwóch nabożeństw w tym samym dniu. Zwraca również uwagę, aby duchowni zachęcali dorosłych uczestników mszy do zaangażowania w posługę liturgiczną. Dzięki temu nabożeństwa zastępujące tradycyjną formę kolędy mają mieć ,,bardziej rodzinny charakter”.

,,Ponieważ w tym roku zabraknie tradycyjnej rozmowy duszpasterskiej, wskazane jest wygłoszenie choć krótkiej homilii, w której wychodząc od tekstów świętych, z pasterską troską, poruszone zostaną tematy związane z życiem rodzinnym i małżeńskim. Na zakończenie Mszy Świętej należy dokonać obrzędu poświęcenia wody, którą wierni przynieśli ze sobą, aby mogli potem korzystać z niej w swoich domach” – informuje biskup Andrzej Jeż

Co więcej, każda z rodzin otrzyma specjalną broszurę kolędową z nabożeństwami, przygotowaną przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego.

Fot. Diecezja Tarnowska/
pixabay.com

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.