NAWOJOWA ma najlepszą szkołę rolniczą w Polsce!

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej został NAJLEPSZĄ SZKOŁĄ W POLSCE podczas XLIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczej. 

Renault2

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wręczył uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Nawojowej, puchar za zajęcie I miejsca. Szkoła otrzymała też tytuł Najlepszej Szkoły w Polsce na XLIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczej - czerwiec 2019.

- Ta olimpiada to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych organizowanych w naszym kraju – mówi Teresa Sendecka, nauczycielka, która przygotowywała uczniów do rywalizacji. -  Patronuje jej Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W etapie centralnym, który odbył się w Hańczowej, startowało 226 uczniów z całej Polski w 11 blokach tematycznych.

Szkoła z Nawojowej była reprezentowana w czterech blokach tematycznych: Technologia Żywności, Gastronomia, Produkcja Roślinna i Architektura Krajobrazu. Warunkiem zakwalifikowania się na olimpiadę był etap okręgowy, który odbył się w kwietniu w  Kijanach i Piotrkowicach Małych. Tam uczennice ZSP w Nawojowej zajęły I miejsca i to dało im możliwość startu dalej.

Eliminacje finałowe odbywały się w dwóch etapach. I polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 60 pytań. II etap – praktyczny - składał się z trzech zadań.

- Nasze uczennice zajęły czołowe miejsca w poszczególnych blokach tematycznych i otrzymały tytuł Laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności – dodaje Teresa Sendecka. - Tytuł ten otwiera im drzwi na wszystkie wyższe uczelnie w całej Polsce oraz zwalnia je z egzaminu zawodowego w części pisemnej. Uczennice otrzymały również cenne nagrody rzeczowe oraz stypendium naukowe ufundowane przez Bank Gospodarki  Żywnościowej.

Wyniki olimpiady:

  • MIEJSCE I - Blok Technologia Żywności: Katarzyna Zapart - uczennica klasy IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych (uzyskała 117 punktów z dwóch etapów a maksymalną ilość punktów z części praktycznej) - opiekun mgr inż. Teresa Sendecka;
  • MIEJSCE I -  Blok Gastronomia: Katarzyna Janowiec - uczennica klasy IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych - opiekun mgr inż. Teresa Sendecka;
  • MIEJSCE II - Blok Architektura Krajobrazu: Aleksandra Rybczyk - uczennica klasy IV Technikum Architektury Krajobrazu - opiekun mgr inż. Maria Kiełbasa, Joanna Hołownicka-Plaszczyk;
  • MIEJSCE IV - Blok Produkcja Roślinna: Dorota Starzyk - uczennica klasy III Technikum Hodowli Koni - opiekun mgr inż. Maria Kiełbasa.

źródło: serwis prasowy starostwa powiatowego; (olsz)

Fot. ZSP Nawojowa

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.