Najstarsza nekropolia w Nowym Sączu popadła w zapomnienie

Najstarsza nekropolia w Nowym Sączu popadła w zapomnienie

Stary Cmentarz w Nowym Sączu

Stary Cmentarz, który umiejscowiony jest wokół zabytkowego kościółka przy ul. Jagiellońskiej, wymaga szybkiej renowacji. Tylko w ten sposób można ocalić 40 nagrobków, które przetrwały do naszych czasów.

Temat podjęła Fundacja Nowe Kierunki, rozpoczynając w minionym roku akcję „Ocalmy Stary Cmentarz”.

Aktualnie konserwator dzieł sztuki – Adam Janczy przygotowuje programy konserwatorskie dla każdego z ocalałych nagrobków. Dokumentacja dokładnie określi, z jakiego materiału i kiedy zostały wykonane pomniki oraz jakie prace trzeba wykonać, by przywrócić je do stanu świetności.

– Taki dokument jest potrzebny, aby w przyszłości móc np. wpisać nagrobek do rejestru zabytków. W tej chwili ocalałe na Starym Cmentarzu relikty przeszłości takiego statusu nie mają. Po wpisaniu ich do rejestru zabytków, będzie można podjąć starania o ich renowację – tłumaczy Bartosz Niemiec, wolontariusz Fundacji Nowe Kierunki.

Zdaniem Adama Janczego te nagrobki, które mają zachowaną formę architektoniczną oraz detal rzeźbiarski, będzie można niemal w 100 procentach zrekonstruować. Niestety większość z zachowanych pomników jest w opłakanym stanie i odtworzony może zostać jedynie ich kształt. Będą też mogły zostać zakonserwowane relikty tych nagrobków, które pozostały do naszych czasów we fragmentach.

– Cieszę się, że uczestniczę w tym projekcie. Uważam, że należy ratować to miejsce przed zapomnieniem. Są to przykłady bardzo wartościowych nagrobków zarówno pod względem historycznym, jak i estetycznym. To bardzo dobra szkoła kamieniarska. Poza tym jest to wizytówka Nowego Sącza i to prawie w samym centrum miasta. Nagrobki pochodzą z XIX wieku, w większości są neogotyckie i nawiązują do charakteru naszego miasta. Nie wyobrażam sobie, aby ten problem nie został rozwiązany. Pochowano tu przecież wielu znakomitych nowosądeczan – mówi Adam Janczy.

Na wykonanie dokumentacji konserwatorskiej fundacja otrzymała (…)

Całość przeczytasz w „Dobrym Tygodniku Sądeckim” – kliknij i czytaj za darmo już teraz:

DTS 1 listopada, zmarli

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Pieszo, na rowerach i pociągiem. Zobacz miejsce, które warto odwiedzić.

Play Video about Małopolski Festiwal Smaku w Gorlicach

Festiwal smaku w Gorlicch – piękna wizytówka Małopolski. Zobacz jak przebiegała tegoroczna edycja

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.