Najlepsza sucha karma dla psa. Jaką wybrać?

Dbamy o nasze psy i chcemy, by odżywiały się jak najlepiej – jednak rynek karm suchych obfituje w tak wiele produktów, że trudno nam zdecydować, co właściwie wybrać.  Jakie jest najlepsze jedzenie dla psa?

  1. Jak karmić psa?
  2. Co powinna zawierać sucha karma dla psa?
  3. Jakie karmy dostępne są na rynku?
  4. Jak dobrać najlepsze jedzenie dla psa?

Jak karmić psa? 

Wszyscy właściciele czworonogów zastanawiają się od czasu do czasu, jak najlepiej karmić swoją psią pociechę. Karma sucha czy mokra? Ile razy dziennie podawać psu posiłek? Jaki powinien być skład najlepszej karmy?

Zacznijmy od tego, że podawanie psu resztek ze stołu nie jest najlepszym pomysłem. Mimo wzrostu świadomości na ten temat wśród posiadaczy psów warto to powtarzać – nasi czoworonożni przyjaciele potrafią przecież bardzo przekonywująco domagać się współdzielenia z nami posiłków i nierzadko nie mamy serca im odmówić. Jednak ludzkie jedzenie może bardzo psu zaszkodzić. Dotyczy to przede wszystkim owoców i warzyw, lecz nie wolno psu dawać także kości, które niszczą zęby i mogą dostać się w kawałkach do żołądka czworonoga.

Jak często karmić psa? Karma mokra czy sucha? Tutaj pojawiają się różne opinie, co związane jest z różnymi potrzebami psów w zależności od ich rozmiaru, wieku czy rasy. Natomiast pewne jest, że niewłaściwe jest karmienie psa wyłącznie mokrą karmą. Suche jedzenie posiada bowiem wiele wartościowych składników odżywczych, których próżno szukać w karmie mokrej, a ponadto sprzyja higienie jamy ustnej poprzez usuwanie płytki nazębnej. Należy więc psa przyzwyczajać do tej karmy już od szczeniaka.

Co powinna zawierać sucha karma dla psa?

Zwróćcie uwagę, by jedzenie dla psa było:

– dobrze zbilansowane – zawierało wiele cennych składników odżywczych;

wysokomięsne i oparte na naturalnych składnikach – unikajcie karm opartych w dużej mierze na zbożu, które dla psów jest ciężkostrawne i często może je uczulać. Psy są zwierzętami mięsożernymi – najlepsze są karmy całkowicie bezzbożowe;

dobrane dla potrzeb psa – inne są potrzeby małego kundelka, który dopiero się rozwija, inne zaś wielkiego rasowego doga niemieckiego, który jest już w podeszłym wieku.

Jakie karmy dostępne są na rynku?

W zależności od wieku, rasy i potrzeb psa znajdziemy na półkach sklepowych różnorodne karmy:

karmy dla szczeniąt – łatwiejsze do gryzienia i zaopatrzone w składniki ułatwiające rozwój szczeniaka, takie jak kwas linolowy, DHA, arginina, wapń i fosfor.

karmy dla psów rasowych – można zakupić karmę przeznaczoną konkretnej rasie psów, z uwzględnieniem jej charakterystyki;

karmy dla psich seniorów – łatwe do pogryzienia, ale ze składnikami uwzględniającymi poważny wiek psiaka – m.in. niską zawartością fosforu i białka, aby odciążyć schorowane już często nerki.

karmy specjalistyczne, dla psów z wrażliwym żołądkiem, suplementy diety – można je kupować, gdy zauważymy u psa jakieś problemy. Najlepiej konsultować ich zakup z weterynarzem.

Jak dobrać najlepsze jedzenie dla psa?

Przede wszystkim na karmie nie powinniśmy oszczędzać. Zresztą zakup najtańszej suchej karmy to tylko pozorna oszczędność, bo w krótkim czasie okaże się, że nasz pies zmaga się z problemami nerek czy żołądka i jego leczenie będzie nas sporo kosztować. Nie chcemy też zrobić krzywdy naszemu przyjacielowi, dając mu kiepskiej jakości jedzenie!

Nie zawsze też jednak najdroższa karma okaże się najlepsza – już niektóre karmy ze średniej półki cenowej okazują się wartościowe. Karma sucha dla psa powinna być przede wszystkim wysokomięsna, bogata w składniki odżywcze i dostosowana do naszego zwierzęcia – kierując się tymi wskazówkami, na pewno dobierzemy dla niego najlepszą dietę.

tekst sponsorowany

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.