Nad nasz region nadciągają burze. Nadano alert RCB

Nad nasz region nadciągają burze. Nadano alert RCB

burze

Do większości mieszkańców naszego regionu rozesłano dziś smsowy alert RCB. Synoptycy ostrzegają przed burzami i silnymi opadami deszczu. Istnieje też ryzyko przekroczenia stanów ostrzegawczych, a nawet alarmowych w rzekach.

Wraz z burzami pojawią się bardzo silne opady. Według prognoz spadnie od 30 do 40 milimetrów deszczu. Porywy wiatru osiągną prędkość do około 90 km/h, a ponadto gdzieniegdzie sypnie grad. Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia wydane przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie obowiązuje dzisiaj od południa do godziny 22:00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80%.

– IMGW-PIB wydał także ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. Istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych – przekazują przedstawiciele Biura Wojewody Małopolskiego.

Jak przypominają pracownicy Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, gdy nadciąga burza, z parapetów, balkonów i podwórek należy schować wszystkie przedmioty, które może porwać wiatr. Dobrze jest przeparkować samochody, jeśli stoją pod drzewami, a w trakcie jazdy trzeba uważać na łamiące się konary i drzewa, a także na ryzyko zdmuchnięcia auta przy wyjeździe na otwartą przestrzeń. Warto przygotować sobie latarki z zapasem baterii, ponieważ podmuchy wiatru mogą uszkodzić linie energetyczne. Trzeba też pamiętać o zwierzętach, zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz i zapewnić im odpowiednie schronienie.

grafiki: RCB

Czytaj też: Druhowie OSP Korzenna dzielą się fotorelacją z 90-lecia. Wciąż spływają prezenty

Reklama