Na ulicę Wąską zawitała młodziutka Danuta Szaflarska

Na ulicę Wąską, znajdującą się nieopodal nowosądeckiego rynku, zawitała młodziutka Danuta Szaflarska. Wszystko za sprawą Mariusza Brodowskiego znanego pod pseudonimem Mgr Mors. To jego kolejne dzieło zdobiące stare kamienice.

Pierwszy mural pojawił się na ścianach budynków znajdujących się przy ulicy Wąskiej tuż przed świętami Bożego Narodzenia w 2019 roku. Przedstawiał wilka. Później był niedźwiedź i bocian w słoiku. Tegoroczne dzieła Mgr Morsa skupione są wokół twórczości malarza Bolesława Barbackiego. Portret artysty również pojawił się na kamienicy.

,,W Nowym Sączu 2021 rok poświęcony jest Bolesławowi Barbackiemu. Z  tej okazji postanowiłem wykonać cykl obrazów na podstawie twórczości Barbackiego. Wybrane jego obrazy wykonuję w mojej aranżacji” – oznajmił Mgr Mors.

Obraz autorstwa Barbackiego ,,Danusia” z 1938 roku przedstawia Danutę Szaflarską, wybitną aktorkę teatralną i filmową rodem z Kosarzysk. Jednak nie jest to zwykły portret, a akt młodziutkiej Szaflarskiej. Fotografik Piotr Droździk stworzył album, w którym znalazło się 249 prac Barbackiego. Jest w nim także  rozdział poświęcony aktom, który ,,otwiera” właśnie postać aktorki z Kosarzysk. Fotografik znał osobiście Danutę Szaflarską i dowiedział się od niej, iż pozowała do trzech aktów. Jemu udało się dotrzeć do dwóch.

– To są niezwykłe prace, po prostu piękne – stwierdził Piotr Droździk. – Danuta Szaflarska, kiedy opowiadała mi o tym, jak powstawały, mówiła z lekkim podekscytowaniem. Miała genialną pamięć. Pamiętała, jaki rodzaj światła wpadał do pracowni, opowiadała, jak wyglądało miejsce, w którym malował Barbacki, jak bardzo był skupiony na swojej pracy – mówił Piotr Droździk, w programie Studia DTS Genialni Lokalni Globalni, który wspiera ideę rankingu o tej samej nazwie, a któremu patronuje Danuta Szaflarska. Więcej —>TUTAJ.

Właśnie akt aktorki z Kosarzysk, stworzony przez Barbackiego, Mgr Mors przeniósł na ścianę starych, nowosądeckich kamienic. Pracę można podziwiać na ulicy Wąskiej.

 

Fot. Ilustr. Mgr Mors/
Piotr Droździk/ Bolesław Barbacki 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.